Tarhana (Çörtük) Otunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Halk arasında şifalı ot, dikenli ot ya da tarhana otu diye bildiğimiz çörtük otu, keskin kokusu ile dikkat çeken otlar arasında. Peki tarhana (çörtük) otunun yararları nelerdir? Çörtük otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Tarhana (Çörtük) Otunun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Çok güçlü bir kokuya sahip çörtük otu, yemeklerde sıkça baharat olarak kullanılır. Yağı da çıkartılıp kullanılan tarhana otu solunum yolu hastalıklarına çok iyi gelir.

ÇÖRTÜK OTUNUN FAYDALARI  

Çörtük otunun böbreklere faydası büyük. Besin atıklarının birikmesi ile böbreklerde oluşan taş ve kumu dökmede etkilidir. Sancısız ağrısız bir şekilde çörtük otu taşı döker. 

Böbreklerdeki taşı ve kumu dökmenin yanında idrarı sökmede de etkilidir. Ayrıca mesanenin enfeksiyon kapmasını engelleyerek ağrısız bir şekilde enfeksiyonların atılmasını sağlar.

- Kadınlarda daha fazla görülen kulunç ağrıları boyunda sıkça yaşanır. Tarhana otu gibi güçlü antioksidanlar oluşan kulunçların rahatlamasını sağlar. Kasları yumuşatır.

- Tarhana otu ayrıca cilt rahatsızlıklarna  da iyi gelir. Özellikle egzamanın şiddetini azaltan tarhana otu suyu cilt yüzeyindeki hücreleri de yeniler. 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri