Tampon Nedir?

Modern çağda kadınlara sağlanan en özel buluşlardan biri olan vajinal tamponlar adet günlerinde kadınların rahatlıkla istedikleri gibi giyinebilmelerini ve hareket etmelerini sağlayan bir üründür.İşte tampon nedir? detaylar haberimizde...

Tampon Nedir?

Modern çağda kadınlara sağlanan en özel buluşlardan biri olan vajinal tamponlar adet günlerinde kadınların rahatlıkla istedikleri gibi giyinebilmelerini ve hareket etmelerini sağlayan bir üründür.İşte tampon nedir? detaylar haberimizde...

VAJİNAL TAMPON NEDİR?

Vajinal tamponlar silindire benzeyen bir yapıda, pamuktan yapılan ve adet kanını emmesi için vajina içerisine yerleştirilen bir medikal üründür. Hijyenik pedlerden farkı ise, dışarıdan belli olmamalarıdır. Çünkü tamamı ile vajinanın içerisine yerleştirilir. Tamponlar, yalnızca adet kanması için kullanılırlar, kötü kokulu akıntıyı emmesi amacı ile kullanılmamalıdır.

Tamponun kullanılması esnasında, adet kanı dışarıya akmadığından dolayı, adet kanı ile alakalı bir koku meydana gelmez. Ayakta veya oturur pozisyonda vajinaya yerleştirilebilir, çıkarırken de ipinden çekilerek çıkması sağlanır. Uygulaması ise oldukça kolaydır ancak ilk seferler de biraz zorlanılabilir. Tamponu, daha çok spor yapanlar veya yüzenler, adet zamanı denize girmek isteyen kişiler tercih ederler. Tampon spor yaparken veya yüzerken kendi kendine düşmez. İçeride tamponun bulunması, kadının idrar yapmasına engel olmaz. Tamponların küçük, orta, büyük boyları bulunur. Adet kanamasının yoğunluğuna bakılarak, kişiye uygun olan boy uygulanmalıdır.

 TAMPON KULLANIMI

BAKİRE BAYANLARIN TAMPON KULLANIMI SAKINCALI MI?

Şuan için bakirelere özel tampon üretimi yapılmamıştır. Ancak tampon kullanımı esnasında kızlık zarının zarar görme durumu söz konusu olduğundan dolayı, kullanılması tavsiye edilmez. Bu sebepten dolayı bakirelerde ped kullanılması daha uygundur.

TAMPON NASIL YERLEŞTİRİLİR?

Daha önce tampon kullanmadıysanız, biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Tampon takarken kendinizi kasarsanız, kaslarınızın daha fazla kasılıp yerleştirmeyi zorlaştıracağı için derin bir nefes alıp gevşemenizi sağlayın. Daha sonrasında yavaş ve nazik hareketler ile tamponunu vajinanıza yerleştirin.

Tampon kutularının içerisinde bulunan kullanma ve yerleştirme talimatları, ilk kullanımınızı daha kolay ve pratik bir hale getirecektir.

TAMPON KENDİLİĞİNDEN DÜŞER Mİ?

Doğru şekilde kullanılması halinde, vajina kasları tamponu olduğu gibi tutar. Bu sayede de, aktif spor yapacağınız günlerde dahil olmak üzere, tamponun düşmesi söz konusu olmaz.

TAMPON ENFEKSİYON AÇISINDAN RİSKLİ Mİ?

Kurallara uygun kullanılması halinde, tamponun enfeksiyon oluşturma riski azdır.

TAMPON KULLANIMINDA BİLİNMESİ GEREKENELR

  • Tampon kullanımında bilindiğinin tam tersine, idrara çıkma esnasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar deliği ve adet kanının geldiği yer birbirinden farklı yerlerdir.
  • Tamponun içeride oluşu da aynı şekilde idrar için herhangi bir baskı meydana getirmez. Bu sebepten dolayı da korkmanıza gerek yoktur.
  • Tampon kullanımı yüzme, dans, ve zorlu spor etkinliklerine katılma imkanı sağlar.
  • Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu dönemi rahat geçirmesini sağlar.
  • Adetinizin hafiflediği günlerde ve gece pet kullanmayı tercih etmeniz uygun olacaktır.
  • Adet dönemi içerisinde kanamanızın yoğun dönemlerinde pet kullanımının aksine birden fazla tampon kullanmazsınız.
  • Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
  • Uzun süreli kullanımlarda (6 saat ile 8 saat), özellikle sıcak havalarda “Toksik Şok Sendromu”nun meydana gelmesine sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartmanız gerekir.


    HANGİ TAMPON SEÇİLMELİDİR?

Tamponlar 3 farklı boyut ile satılmaktadır. Bu boyutların emiciliği ile alakalı olarak gerçekleştirilen standart laboratuvar ölçümleri ile beraber, mini ve normal boyutlarda bulunan tamponların, adetin hafif ve orta şiddette geçen günlerinde kullanılabileceği savunuldu.
Süper boyutta olan tamponların ise, kanamaların orta şiddette ve yoğun olarak seyir ettiği dönemlerde kullanılması için uygundur. İlk defa tampon kullanacaksanız, o zaman kutunun üzerinde bulunan kullanma talimatına mutlaka göz gezdirin.

TOKSİK ŞOK SENDROMU NEDİR?

Tampon uygulanacağı sırada, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta en fazla 6 ile 8 saat kullanılmasıdır. Bu süre içerisinde tamponun değiştirilmesi gerekir. değiştirilmemesi durumunda ise, enfeksiyon riskini beraberinde getirir.

Toksik şok sendromu olarak ifade edilen enfeksiyon, uzun süreli tampon kullanılması ile ilgili olan ciddi bir enfeksiyondur. Bu sebepten dolayı da, hijyenik pedlerin kullanılması, her zaman için tamponlardan daha fazla tavsiye edilir. Tamponların sadece zorunlu olan durumlarda kullanılması daha uygundur. Uyku uzun sürebileceği için de, gece yatılacağı zaman tampon kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Toksik şok sendromu, vajinada bulunan enfeksiyonun bütün vücudu etkileyecek bir şekilde sistematik ciddi etkiler ortaya çıkarması ile alakalı olarak gelişir. Ateş, bulantı, kusma, halsizlik, baş dönemsi gibi sorunlar da meydana gelebilir.

TAMPON VARKEN TUVALETE GİDEBİLİRMİYİM?

Kadın genital bölgesinde, vücut dışına açılan 3 değişik açıklık bulunmaktadır. Bunlar ise, idrarın yapıldığı üretra, vajina ve anüstür. Bunlar birbirileri ile alakalı olmayan bağımsız takılan bağlamlardır. Bu sebepten dolayı vajinada yer alan tampon, tuvalete gitmenize hiçbir şekilde engel olmaz. Tuvalete gidilmesinin ardından, tamponu çıkarmanız veya değiştirmenize ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca ıslanmaması için idrar yaparken tamponun ipini, eliniz ile kenara çekebilirsiniz.

TAMPON İÇİME KAÇAR KAYBOLABİLİR Mİ?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Sadece tamponun ipi vajinaya kaçabilir o kadar. Böyle bir durumda ise, hiçbir şekilde panik yapmadan, rahat olun ve iki parmağınızı yavaş bir şekilde vajinaya sokarak ipi bulmaya çalışın. Becerememeniz halinde ise, daha fazla zorlamayarak, hemen doktorunuzu arayın.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırınYorum Yaz