Sonbaharın gelmesi ile birlikte gardıroplardaki değişimde kendini göstermeye başladı. Yazlıkları kaldırıp, kışlıkları çıkarsak mı ikileminden çıkamadığımız bu zamanlarda milletçe ne giyeceğimizi bilemez olduk. Bazılarımız bot giyiyor, bazılarımız babet ayakkabı. Kimimiz mevsimlik bir palto, kimimiz şişme bir mont…

Peki bu mevsimlerde nasıl giyinmeliyiz?

İşte sonbaharı hastalıksız atlatmanın ipuçlarından bazıları...

İLK BAŞTA AYAKLAR

Öncelikle hastalık illetini kapacağınız en hassas noktanın ayaklar olduğunu unutmayın. Bu yüzden çok ince tabanlı olmayan ve ayağı çok açıkta bırakmayacak mevsimlik bir ayakkabı seçin. Seçtiğiniz ayakkabının terme taban olmasına özen gösterin. Bu tür ayakkabılar uzun ömürlü oluşu ve kaydırmaz özelliği sayesinde sonbahar ve kış mevsiminde en fazla tercih edilenlerdendir. İçine ince dokulu bir çorap kullanabilirsiniz. Babet ayakkabılar, sandaletler ve ince tabanlı ayakkabılar ile yazın görüşmek üzere vedalaşın.

PAMUKLULARDAN VAZGEÇMEYİN

Ofis ortamında çalışanlar olarak çok kalın ya da yünlü üst giysiler tercih etmiyoruz. Ama ofisten dışarıya adım attığımız anda üşümeye başlıyorsak bir yerde bir hata yapıyoruz demektir.

Üst giysisini kalın kumaştan yapılmış tek parça kıyafetler ile geçiştirmeyin. İç çamaşırından sonra pamuklu bir gömlek, onun üzerine yine pamuklu ve kalın olmayan bir kazak ve süveter, dışarı çıkarken de ceket ve yine çok kalın olmayan mevsimlik bir mont giyilebilir.
İç mekanlarda kalın dokulu kıyafetler tercih etmeniz çok fazla terlemenize sebep olur. Bu şekilde dışarı çıkıldığında ise hastalık kaçınılmazdır. Kış mevsiminde kalın giysilerden ziyade ince ve kat kat giysiler giyilmesi tavsiye edilmektedir.