Elde oluşan ve özellikle yemek yaptıktan sonra ortaya çıkan soğan ve sarımsak kokularından çoğunlukla şikayetçi olmaktayız. Peki bu kokuları gidermek için çözümünü yine mutfağınızda bulundurduğunuz besinlerle kolayca yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu kokuların giderilmesinde oldukça büyük rol oynayacak bitkisel kür tarifini sizlerle paylaştık.

Yemek yaparken ellerinize soğan ve sarımsak kokusu sinecektir. Çoğu zaman yemek yaptıktan sonra o koku elinize siner, bir süre çıkmaz. Bu kokuları gidermek artık çok kolay olduğu gibi her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir kür haline de gelmekte.

Soğan veya sarımsak kokusu sinmiş ellerinizi kahve telvesi ile ovalayarak yıkayın. Kahve telvesi genellikle sarımsak kokusunu çıkartacaktır. Geriye kalan soğan kokusunu ise maydanoz ile çözebilirsiniz. Maydanoz destesini kaynar suyun içerisine atıp on dakika boyunca beklettikten sonra ılık hale geldiğinde ellerinizi bu suyla yıkadığınızda kötü kokular yerini  maydonozun taze ve doğal kokusuna bırakacaktır. Bu kürün içerisine dilerseniz kokusunu ve aromasını beğendiğiniz herhangi bir bitkisel yağ karıştırarak istediğiniz kokuya sahip bir arınma kürü elde edebilirsiniz.