Bu tarifimiz için ayrıca peynir almanıza gerek kalmadan kendi evinizdeki peynirlerle de kendi dört peynirli makarnanızı yapabilirsiniz. Şimdi hem doyurucu hem lezzetli hem de yapması çok pratik tarifimize bir göz atın.

MALZEMELER

Yarım kilo makarna

1 kase eski kaşar

1 kase mozerella peyniri

1 kase dil peyniri

 oranda su bardağında parmesan peyniri

1 su bardağı ceviz

3 su bardağı galete unu ya da ekmek içi tercih edilebilir.

Bir buçuk yemek kaşığı tereyağı

YAPILIŞI

Öncelikli olarak kaynayan tenceremize önce bir tutam tuz ve sonra da makarnamızı ekliyoruz. Makarnamız haşlandıktan sonra makarnamızı süzüp çok kısa soğuk sudan geçirip dört peynir karışımımızı yapmak üzere makarnamızı haşladığımız tencerede tercih edilirse başka bir tencerede tereyağımızı eritiyoruz. 

Peynirler eridikten sonra süzülmekte olan makarnamızı peynir jambon karışımına ekliyoruz. Erimiş peyniri makarna ile karıştırmak zor olacağından karıştırmayı kolaylaştırması için bir miktar yaklaşık bir su bardağı kadar su ekliyoruz.

Karışımımızı iyice karıştırdıktan sonra bir tutam tuz ekleyip karışımı fırın kabına aktarıyoruz. Ardından önce parmesan peynirini sonrasında ise galeta unu ya da ekmek içini iyice serpiştiriyoruz. Ardından küçük parçalar halinde cevizleri serpip üzerine de zeytinyağı ekliyoruz ve fırına vermeye hazır olmuş oluyor.