Cildiniz sivilce oluşumuna yatkınsa, temizleme konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi halde akneleriniz yayılarak başınıza daha büyük dertler açmanıza sebep olacaktır. Cilt tipinizin oldukça narin olduğunu unutmayarak,yüzünüzü tahriş edecek ve cilt yüzeyinizi soyacak malzemelerden uzak durmanız gerekmektedir. Sizin için en faydalı olan yüzünüzü elinizle yıkamak olacaktır. Eğer yüzünüzü temiz ellerinizle yıkarsanız mikropların yuvalandığı temizlik materyallerinden de uzak durmuş olacaksınız.

Son zamanlarda cilt temizliğinde oldukça trend olan fırça ve bezlerden uzak durmanız gerekiyor. Bu materyaller sizin cildinizi daha da kötüleştirebilir ve iltihabın daha fazla yaygın bir hal almasına sebebiyet verebilir. Cildinizi temizledikten sonra kullanacağınız havlunun da yumuşak olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle cildimiz temizken dezenfekte edilmeli ve her hangi bir toza maruz kalmamalıdır.

Cildinizin iyileşmesini istiyorsanız, sürekli ürün değişiminden de kaçınmalısınız. Güneş kremleriyle de olduğundan daha fazla barışık olmanız gerekecek ve akneli yüzünüzü de güneşten olabildiğince korumanız gerekecektir.Cilt güzelliğiniz güneşten ne kadar korunduğunuzla da alakalıdır. Bu yüzden cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak büyük önem taşımaktadır.