Makyaj sanatçılarının da söyledikleri üzere set makyajlarında en küçük noktaya bile dikkat edilmesi gerekmektedir. Set makyajlarında dizi ve sinema setlerinde kullanıldığı için oynadıkları karakterlerin makyaja uygun olması gerekmektedir.

Makyaj yapımında başlangıçta yüz bazı kullanılması büyük önem taşımaktadır. Makyaj bazı yüzünüze sürdüğünüz tüm makyajın kalıcı olmasını ve mükemmel görünmesini sağlayacaktır. Yüz bazı sürdükten sonra gözlerinizdeki makyajın kalıcı olabilmesi için de göz bazının kullanılması büyük önem taşımaktadır. Cildinizi genç göstermek istiyorsanız aşırı ten makyajlarından kaçınmalısınız. En başlıca özelliği cildinizi koruması olan bu yüz bazlarının uygulanmadan önce cildin temiz olması ve durulanmış olması önemlidir.

Yüzünüze baz kullanımı öncesinde yüzünüzün iyice nemlendirilmiş olması gerekmektedir. Su bazlı ürünler kullanıyorsanız mutlaka etki etmesini bekleyip ondan sonra makyaj uygulamasına başlamanız gerekmektedir. Göz altlarınızın da çizgili görünmemesi adına öncesinde uygulayabileceğiniz nemlendiriciyle nemlendirmeniz kapatıcı uygulamasının da çizgilere dolmasını engelleyecektir. 

Tüm bu uygulamaların yapıldığı set makyajlarında baz kullanımının bir diğer önemli sebebi de ışıklarda cildin parlamaması ve daha gözeneksiz durması içindir.