Seismophobia Nedir?

Son zamanlarda gündemde daha fazla yer alan ve Yunan kökenli bir kelimeye sahip bu korkunun anlamı deprem korkusudur. Peki, sebebi nedir?

Seismophobia Nedir?

Seismophobia denilen ve sadece deprem zamanları değil sürekli yaşanan bu korkunun sebebi direkt deprem değil başka şeylerdir.

SEİSMOPHOBİA NEDİR?

Yunanca kökenli ‘seismo’ deprem manasına geliyor. ‘Deprem fobisi’ şeklinde Türkçe’ye çevirebileceğimiz ‘seismophobia’, öteki pek çok fobinin aksine insanın kendisinin tehlikeyle karşı karşıya olduğu bir meseleyle değil; ailesi, yakın çevresi, hatta dünyayı içerisine alan felaket senaryolarıyla uyarıyor. Aslında bir tür ölüm ve kaybetme fobisi. Yani gerçekte depremin kendisinden değil potansiyel neticelerinden, ölmekten ve sevdiklerimizi kaybetme olasılığından dehşete kapılır. ‘Seismophobia’ en fazla da belirsizlikle tetikleniyor. Çünkü depremin ne zaman, nerede ve ne şiddetle olacağını kestiremez ve neticeleri kaçınılmaz. Maddi manevi her şeyi birkaç saniyede kaybedecek olmak ve kontrol altına alınmanın zorluğu, üstüne gidilmediği vakit fobiyi devamlı canlı tutuyor.Çünkü bu insanlar depreme dayanıklı evde oturmakla tehlikeden kurtulamayacaklarının farkındadırlar, zira işyerinde, bakkalda hatta yolda yürürken de felakete tutulabilirler. Deprem dünyanın öteki ucunda olsa da oldukça fazla deprem haberine, hatta haber takip etmese de sosyal medyadaki senaryolara maruz kalır, kafayı depremle bozarlar. Hatta uzmanlar artçı depremlerin bile başlı başına şiddetli korku ve çaresizlik duygusu oluşturmaya yetebileceğini belirtiyor.

Son Dakika Kadın Haberleri İçin Sayfayı Aşağı Kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR