Bu tarifimizde şeftaliyi kullanmıyoruz hamurunu hazırladığınız kurabiyeler, turuncu ve kırmızı yenilebilir gıda boyalarının yardımıyla bir anda şeftali görünümü alıyorlar. Taze nane yapraklarıyla sap bile yapmak mümkün onlara.İşte bu güzel renkli kurabiyelerin tarifini sizler için araştırdık...

MALZEMELER

MUHALLEBİSİ İÇİN
- 2,5 su bardağı süt. 
- 1 su bardağı şeker. 
- 2 yemek kaşığı un. 
- 2 yemek kaşığı mısır nişastası.

 
HAMURU İÇİN
- 3 su bardağı un. 
- 250 g tereyağ. 
- 2 adet yumurta. 
- 1 su bardağı pudra şekeri


RENKLENDİRMEK İÇİN
- sarı gıda boyası. 
- kırmızı gıda boyası. 
- toz şeker


ÜZERİ İÇİN 
- taze nane.

HAZIRLANIŞI
- Süt, şeker, un ve mısır nişastası tencereye alınır çırpılarak muhallebisi pişirilir. Kıvama gelince ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. 
- Geniş bir kaba 2 adet yumurta kırılır. 250 g tereyağ ve 1 bardak pudra şekeri eklenir. Ortalama 3 bardak unla hamur yoğurulur. Yoğurulan hamurdan cevizden biraz küçük bezeler elde edilir. Ceviz kabuğunun dışta kalan yüzeyi bu bezelerle kaplanır. 185 derecede önceden ısıtılan fırına verilir. Pişme süresi ortalama 25 dakikadır. Bunun her fırında değişebileceğini unutmayınız. 
- Fırından çıkan hamurlar kaynarlığını atınca ceviz kabuklarından ayrılır. Kabuğun şeklini almış olacaktır. 2 hamurun arasına soğuyan muhallebi konur ve birleştirilir. Şeftali şeklini almış olacaktır. Dış yüzeyi önce sulandırılan sarı ve kırmızı gıda boyasına sonra toz şekere bulandırılır. Tepesine ikili nane yaprağı konup sunuma alınır.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın