Her kadın muhakkak güçlü ve sağlıkla saçlara sahip olmak ister. Uğruna ne paralar harcanılan saç bakımları için kendinizde basit ve etkili yöntemlerle sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

İşte sağlıklı saçlara sahip olmanız için yapmanız gerekenler:

Düzenli saç kesimi: Ne yazık ki toplumumuz saçların uzun oluşunu, sağlıklı bir görüntü olarak ifade etmekten yorulmadı. Oysaki asıl yanlış burada başlıyor. Saçların düzenli olarak kesimi, sağlıklı saçlara ulaşabilmek için altın kural.

Şampuan seçimi: Her saçın kendine özgü bir yapısı var. Öncelikle şampuan seçmeden önce saçınızın derisini ve yapısını tanımanız gerek. Bunun için kozmetik firmaları ve eczaneler ücretsiz saç tanıma analizleri yapıyor.

Kremli şampuan kullanmayın: Piyasada ikisi bir arada olarak satılan kremli şampuanların gözle görülür ölçüde saç dökülmesine sebep olduğu söyleniyor. Fakat ikisi bir arada olan şampuanlarda eğer düzgün bir durulama sağlanmazsa, krem saç derisine nüfuz ederek saç derisinin yağlanmasını hızlandırıyor.

Yıkayın ve çıkın: Özellikle yaz aylarında saçlarınızı ısıya maruz kalacak şekilde kurutmayın. Saçınızı yıkadıktan sonra temiz bir havlu yardımıyla saçınızın nemini alın ve kendi kendine kurumaya bırakın.

Şekillendirme işlemini azaltın: Saçlarımızın güzel görünmesi elbette önemli fakat saça uygulanan şekillendirme işlemi ne kadar artarsa, saçın hassasiyeti ve elastikiyeti o kadar bozulacaktır.

Bitkisel maske yöntemi: Muhtevasına güvendiğiniz bir markanın bitkisel bir maskesini edinin ve saçlarınıza haftada bir kez maske yapmayı ihmal etmeyin.

Düzenli beslenme: Düzenli beslenmenin saç üzerindeki etkisi oldukça büyük. Özellikle protein ağırlıklı yiyecekler saç sağlığı için büyük fayda sağlıyor. Çünkü protein saçların yapı taşı ve saçın beslendiği protein keratin proteini.