Op. Dr. Ezgi Roza Gül, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için gerekli olan 5 adımı sizler için anlattı.

1 - Gebelikten 1 ay önce ve gebeliğin ilk 3 ayında folik asit takviyesi

Folik asit, anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik ya da omurgasında herhangi bir hasar meydana gelmesini ve yüksek riskli hasta gruplarında ise bu sıkıntıların yinelenme riskini azaltma özelliği vardır.

2 - Gebelik dönemi ile birlikte D vitamini alımı başlamalı

D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini yükselten ve kemik mineralizasyonu ile büyümeyi uyaran bir vitamindir. Diyet alımından sağlanan çoğu vitaminden farklı olarak D vitamini aynı zamanda güneş ışığına maruz kalmakla da sentezlenir. D vitamini eksikliği gebelik zamanında da çok fazla rastlanılan bir problemdir.

3 - Gebelik ve emzirme döneminde iyot ihtiyacı karşılanmalı

Anne karnında ve yenidoğan dönemlerinde bebeğin sinir sistemi gelişimi için iyot lazımdır. Gebelik ve emzirme zamanlarında yükselen iyot gereksinimi, yalnızca iyotlu tuz ile karşılanamaz.

4 - Omega 3 göz ve beyin için gerekli

Vücut için lazım olan yağ asitlerinin bazıları vücutta sentezlenemez. Bu sebepten beslenme yoluyla dışarıdan sağlanmaları gerekir. Bunlar Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleridir. DHA ve EPA en önemli Omega3 yağ asitleridir.

5 - Demir eksikliği anemisi tedavi edilmeli

Vücut demiri, kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin üretimi için kullanır. Demir eksikliği kanda anemiye neden olur. Gebelikte en fazla rastlanılan anemi, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.