Genellikle yaş almamıza rağmen genç görünmenin genetik yapıyla alakalı olduğu söylenir. Ancak durum pekte öyle değildir. Gündelik hayatta yapılan yararlı zannettiğimiz bir takım davranışlar erken yaşlanmaya sebep olabilir.

İşte erken yaşlanmanıza neden olan davranışlar….

AT KUYRUĞU

At kuyruğunu çok seviyor olabilirsiniz ancak her gün saçı bu şekilde toplamak saç sağlığına ciddi zararlar verir. Hatta bu durum ilerleyen zamanlarda saç dökülmesine neden olarak , kellik sorununa sebep olabilir.

FAZLA SÜT TÜKETİMİ

Tabii sizden sütü tamamen hayatınızdan çıkarmanızı istemiyoruz. Ancak abartmayın. Çok fazla süt tüketmek yağlı ve yorgun görünen bir cilde sebep olabilir.

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAK

Otururken bacak bacak üstüne atmak damar sıkışmasına ve varis oluşumuna sebep olmaktadır. Bu pozisyon özellikle kadınlar için oldukça zararlı bir alışkanlıktır.

GÖZLERİ OVUŞTURMAK

Bu kötü alışkanlık kirpiklerinizin dökülmesine ve kirpik kırılmalarına neden olur. Ayrıca cildinize ciddi anlamda zarar vermiş olursunuz.

TAZE MEYVE SULARI

Taze meyveler ve sebzeler çeşitli antioksidanlar içerir ve serbest radikallerle savaşırlar. Fakat suları çok fazla früktoz içerir. Şeker molekülleri kan dolaşımıyla tüm hücreleri dolaşır ve yağlandırır.

Şeker kolojene bağlandığında kırışık oluşumuna neden olan glikasyon işlemine başlar. Bu nedenler şekerli meyve suları yerine bol lahana suyu tüketebilirsiniz.

Kaynak: Milliyet