Saçlarınızın her daim temiz olmasına özen gösteriyor ve bunun için saçlarınızı sürekli yıkıyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekiyor. Şampuan kullanımının saçları beslediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durum tam aksine saçları daha fazla yıpratacak ve güçsüzleştirecektir. Bu durumun verdiği zararları önlemek amacıyla saçlarınızın her gün yıkanmaması ve şampuan kullanımlarında da tercihin bitkisel içerikli olanlardan yana yapılması büyük önem taşımaktadır.

Saçlar yıkanırken kullanılan suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Çok sıcak suda saçların yıkanması saç derisini kurutarak saçın kısa sürede tekrar yağlanmasına sebep oluyor. Saçların soğuk yada ılık suda yıkanması saç sağlığınız ve saç tellerinizin yıpranmaması adına büyük önem taşıyor. 

Saçlarınızın fazla yıkanmaması adına kullanacağınız kuru şampuanlar veya pudralar da içerik bakımından sağlıklı olmalıdır. Dilerseniz bebekler için kullanılan pudraları saçınızın erken yağlanmaması adına saç diplerinize masaj yapar şekilde yedirebilirsiniz. Bu durum saçlarınızın çabuk yağlanmasını engelleyeceği gibi saç yıkaması sırasında gerçekleşen yıpranma sorununu da büyük oranda geçirmektedir. Saçlarınıza pudra kullandıktan sonra mutlaka tarayın ve fazla pudranın saçınızda kalmamasına dikkat edin.