Mümkün olduğunca az miktarda şampuan kullanın. Şampuanı; saç derinize masaj yaparak sürün ve bu sayede kan akışını hızlandırın. Saçlarınızı duruladıktan sonra bir miktar saç kremini saç uçlarınıza sürüp iki dakika bekletin. Saçlarınızı durulayın ve tekrar durulayın.

Eğer bir gün saçınızı yıkamadan durabiliyorsanız; iki günde bir yıkayın. Kışın daha az yıkamaya çalışın çünkü kış mevsiminde hem hava daha kurudur hem de merkezi ısıtma sistemleri saçınızı nem yönünden zayıflatır.

Eğer her gün ya da iki günde bir yıkanma alışkanlığına sahipseniz; saçlarınızı yalnız bir kere şampuanlamanız yeterlidir. Bu sayede saç derisindeki doğal yağları da korumuş olursunuz.

Saç türünüze göre krem ihtiyacı değişiklik gösterebilir. Kuru, uzun ve kalın telli saçlarınız varsa; her yıkamada saç kremi kullanmaya özen gösterin. İnce telli ve normal saçlarınız varsa; haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Bitkisel ya da kozmetik saç maskelerinden en iyi performansı almak için maskeyi saçlarınıza uyguladıktan sonra sıcak havlu sarın. Bu sayede maskenin içeriğindeki etken maddeler; saçlarınıza daha iyi nüfuz edecektir.