İlk önce saç fırçasının üzerinde kalmış olan saçları parmaklarınız ile iyice temizleyin. Eğer fırçanın kılları çok sık ise bir kürdan ile fırçadaki saçları toplayın. Sonra saç fırçasının sığacağı bir büyüklükte kaba su ile anti bakteriyel sabun ve birazda sirke ekleyin ve saç fırçasını bu kabın içinde en az 1 saat kadar bekletin. 1 saat sonra fırça sabundan tamamen arınıncaya dek iyice durulayın. Sonrasında temiz bir kağıt havlu ile fırçada kalan fazla suyu alın.

Saç fırçasını temizlemek için sabun kullanmayı istemiyorsanız fırçayı suyun içinde bekletme işlemini karbonat ve sirke ile yapabilirsiniz. Çünkü sadece karbonat ile sirke bile saç fırçasının hijyeninin sağlanması için yeterli olacaktır.

Eğer saç fırçasının gövdesi ahşap ise bu fırçayı su içerisinde bekletmek ahşabın cilasına zarar verebilecektir. Bu yüzden de sadece sabunlu sünger yardımı ile fırçayı kir ve yağdan arınana dek temizleyebilirsiniz.

Eğer isterseniz deterjan içeren ya da sabun içeren su yerine amonyaklı su kullanabilirsiniz. Bilhassa amonyak saç fırçasının tüm kirlerinden arınmasını sağlayacaktır. Temizleme işleminden sonra saç fırçasının tamamen durulandığından mutlaka emin olun. Aksi halde amonyak kalıntıları hem saç derinize hem de saçlarınıza zarar verebilir.
Fön fırçasının üzerinde birikmiş olan saçları temizlemek için sık dişli bir tarak kullanabilirsiniz.

Düz, plastik ve sıkı dişli tarağı fırça kıllarının başladığı yerden itibaren takın ve ileri geri doğru hareket ile saçları fırçadan çıkartın.

Eğer saç fırçasının kılları arasında bulunan saçlar çok fazla bir şekilde dolanmış ise ve sıkı bir şekilde sarılmış ise bu durumda makas kullanabilirsiniz. İsterseniz kürdan ya da benzeri ince uzun bir alet ile saçları fırça dibinden kaldırmak sureti ile makasla kesip fırça üzerindeki saçları da eliniz ile toplayabilirsiniz.

Kaynak: Star