Saç Dökülmesinin Altında Yatan Sebepler

Kadın erkek far etmeksizin herkesin ortak sorunlarından biri saç dökülmesidir. Bu sorun özgüveni zedeleyebileceği gibi sosyal yaşamı da etkiler. Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, saç dökülmesine yol açan gizli nedenleri sıraladı

Saç Dökülmesinin Altında Yatan Sebepler

Kadın erkek far etmeksizin herkesin ortak sorunlarından biri saç dökülmesidir. Bu sorun özgüveni zedeleyebileceği gibi sosyal yaşamı da etkiler. Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, saç dökülmesine yol açan gizli nedenleri sıraladı. İşte detaylar...

Kansızlık

Özellikle kadınlarda demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi çok sık görülür. Beslenme eksikliklerinden kaynaklanan bu soruna 20-50 yaş arası kadınlarda daha çok rastlanır.

Tiroid Hastalıkları

Saç dökülmesi tiroid bezi bozukluklarının erken belirtilerinden biri olabilir. Hastalığın tedavi edildikten sonra saç dökülmesi durur.

Stres

Gündelik yaşam, geçirilen bazı hastalıklar, yoğun iş ve yaşam temposu akut veya kronik saç kaybına yol açabilir. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir.

Genetik yapı

Hem kadın hem erkek herkes için saç kaybının en önemli faktörü genetik yapıdır. Erkeklerde, saç dökülmesinden sorumlu tutulduğu için kötü testesteron DHT (di hidro testesteron ) hormonu etkisiyle saçlar dökülür. Kadınlarda erkeklik hormonları yanı sıra aromataz enzimi de saç dökülmesine sebep olur.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR