Saç dökülmesi kadın erkek herkesin korkulu rüyasıdır. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ancak sebep ne olursa olsun saç dökülmesi önlenebilir bir durumdur. Estetik Direktörü Fatoş Can, saç dökülmesini önleminin yollarını anlattı.

PEKİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Eğer saçınıza elinizi her attığınızda 3-4 tel geliyorsa dikkat edin. Bu dökülmenin sebebi bazı hastalıklar olabilir. Bunlar arasında bağışıklık sisteminin hatası sonucunda oluşan hastalıklar, tiroid bezi hatalıkları, demir eksikliği, stres ve genetik rahatsızlıklar olabilir. Ayrıca kadınlarda görülen hormonal düzensizlikler, beslenme yetersizliği ve uzun süreli yapılan yanlış diyetler de saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, kaybedilen saçı geri kazanmak her zaman mümkün değil. Örneğin vücuttaki demir eksikliği ve kansızlığın yol açtığı dökülmelerde saçı geri kazanmak mümkün. Tiroid ve saç derisinde oluşan mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle dökülen saçlar geri kazanılabilirken, saç köklerini tahrip eden bazı deri hastalıklarında geri kazanım yaşanmaz.

MEZOTERAPİ YÖNTEMİ NEDİR?

Mezoterapi yöntemiyle dökülen saçlara tekrar kavuşmak mümkün. Bu yöntemde neredeyse saç teli kalınlığındaki ince uçlu iğnelerden faydalanılıyor. Bu iğnelerle, saçlı deri ve saç köklerine vitaminler, mineral ve doğal ekstreler zerk ettiriliyor. Bu yöntemle 2-3 seans sonra saçlı deride canlanma ve saçlarda belirgin bir artış görülüyor. Haftada 1 kez olmak üzere 10 seans olarak planlanan bu yöntem de tedavinin süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tedavide kullanılan iğneler çok ince ve özel olduğu için iğne girişi dışında bir ağrı hissedilmez.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.