Saç dökülmesi, erkek kadın fark etmeksizin herkesin başına gelen cilt problemlerinden biridir. Genetik etkenler, stres, beslenme saç dökülmesine sebep olan durumlardan birkaçıdır. Bir de mevsimsel geçiş dönemlerinde meydana gelen saç dökülmeleri var. Mevsimsel saç dökülmelerine neden olan faktörleri ve neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Hemen hemen günde 100 tel saç dökülmesi normaldir. Bu sayı, mevsim geçiş zamanlarında değişikli gösterir. Güneş ışınlarının etkisiyle, saçları etkileyen hormonlar yükselir, saç hassaslaşır ve zayıflar. Bu etkiler sonucunda saç dökülmeleri artar. Mevsim geçiş dönemlerinde oluşan saç dökülmesi geçici bir haldir. Bu sebepten dolayı çok fazla sıkıntı yapmamak en iyisi çünkü sıkıntı ve stres saç dökülmesinin başlıca düşmanıdır. Dökülme problemini en aza düşürmek için bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor. Bununla birlikte, evde yapabileceğiniz bitkisel uygulamalarla saçlarınıza bakabilirsiniz.

MEVSİMSEL GEÇİŞLERDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Saçınız yağlı diye her gün yıkayanlardansanız bu davranışa derhal son vermeniz gerekiyor. Her gün saç yıkamak, derideki koruyucu tabakayı siliyor. Kepeklenmeye, kuruluğa ve saç dökülmesine yol açıyor.

Saç derisine masaj uygulamak, kan dolaşımını harekete geçirir ve saç dökülmesini oldukça düşürür. Banyo sırasında, şampuan kullanırken saç derinize de masaj yapabilirsiniz. Devamlı bir şekilde uyguladığınızda, mevsimsel saç dökülmesinde azalma olduğuna şahit olacaksınız.

Saçlara dıştan bakım yaparken içten bakım yapmaya da özen göstermek gerekiyor. Bu dönemlerde oluşan saç dökülmesini engellemek veya en aza indirmek için vitamin, mineral ve protein destekli gıdalar tercih etmek oldukça önemlidir. Özellikle B vitaminleri, demir ve çinko saç dökülmesini engeller ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. A vitamini de saçlar için oldukça etkilidir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.