Saç boyası kullanırken saçlarımıza dikkat ettiğimiz kadar boyadıktan sonrasında da saç bakımını aksatmamak oldukça önemlidir. Saç boyasının kalıcı olmasındaki temel unsurlardan bir tanesi de saç kremidir. İçeriğindeki kimyasal maddelerin en az seviyede olması ve amonyak barındrımaması bir saç kreminin saçlarınıza daha fazla yarar sağlamasına yetecek ve saç boyanızın akmasını engellyecektir. Saç kremi seçimi yaparken ambalajında yer alan talimatlarda renk koruyucu özelliğine dikkat çekilmesi de büyük önem taşımaktadır.

SAÇ YIKAMA

Saçlarınızı sık sık yıkıyorsanız bu saçınızdaki boyanın çabuk akmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden saçlarınızı haftada en fazla defa olmak üzere yıkamanız daha yararlı olacaktır.

ŞAMPUAN 

Şampuan seçimlerinizinde doğallıktan yana olması gerekiyor. Organik ürünler kullanmanız saç boyanızın akmaması için önemli bir unsurdur. Özellikle saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saçınıza uygun bir kuru şampuan yardımıyla bu yağlı görünümden kurtulabilirsiniz.

SICAK SU

Saçlarınızdaki boyanın akmaması için tükettiğiniz suyun derecesi büyük önem taşımaktadır. Özellikle banyo yaptığınız suyun ılık veya soğuğa yakın bir derecede olması gerekmektedir.

SAÇ BAKIMI

Saç bakımınızı aksatmayarak saçlarınız için kullandığınız bakım maskelerini aksatmamanız da saçlar boyandıktan sonraki aşamada büyük önem taşımaktadır.