Dudaklarınıza ruj uygulaması yapmadan önce dudaklarınızın oldukça iyi bir şekilde nemlendirilmesi ve pürüzsüz olması gerekmektedir. Dudaklarınıza bir peeling işlemiyle üstündeki ölü derileri tamamiyle yok etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi atlarsanız ruj sürerken oldukça dikkatli davranmanız gereken noktalardan birisi de bu olmalıdır. Üzerine uygulayacağınız ürünlerin kusursuz görünebilmesi için bu aşama oldukça önemlidir.

Ruj uygulamasının mükemmel olabilmesi adına da rujun altına süreceğiniz bi lip balm yardımıyla sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dudağınızın lip balmı tamamen emebbilmesi önemlidir. Bu işlemden sonra rujunuzu uygulayın. Eğer dudaklarınızın daha dolgun ve ışıl ışıl görünebilmesi adına dudaklarınızın ortasına aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Bu sayede dudaklarınız daha dolgun ve göz alıcı görünüme kavuşacaktır.

Dudaklarınızın mükemmel görünebilmesi adına makyaj uygulamalarının da önem kazandığı bir gerçektir. Dudak makyajınızda son adım olarak da dudak çizginizin etrafını bir kapatıcı yardımıyla şerit halinde geçerseniz dudaklarınıza uyguladığınız ruj daha kusursuz bir görünüm kazanacaktır. Bu sayede hem dudak kenarlarındaki renk eşitsizlerini önleyecek hem de dudaklarınıza uyguladığınız rujun daha göz alıcı olmasını sağlayacaksınız.