Regli Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Kadınların her ay yaşadığı regli sancıları sosyal hayatı olumsuz etkiler. Bazı besinler bu ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Peki nedir bu besinler?

Regli Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Regl Sancısı

Kadınların her ay yaşadığı regli sancıları sosyal hayatı olumsuz etkiler. Bazı besinler bu ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Peki nedir bu besinler? İşte detaylar...

Regli Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Bitter Çikolata

Bu süreçte magnezyum bakımından zengin olan bitter çikolatanın bol bol tüketilmesi önerilir. Bu besin hem kan oranını düzenler hem de içerdiği serotonin maddesi beyin fonksiyonlarını hareketlendirerek stres ve depresyonu azalmasını sağlar.

Yoğurt

Regl öncesi ve sonrasında sürekli şişkinlik hisseden kadınların, bu süreci daha rahat atlatmasını sağlayacak en doğal besinlerden biride yoğurttur. Özellikle bu süreçte vücut ciddi oranda kalsiyum kaybeder ve yoğurt içerdiği kalsiyum maddesi sayesinde bu durumu önler. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak vücudun ödem toplamasını ve şişkinlik yaşamasını önler.

Soğan ve Sarımsak

Sarımsak ve soğan içerdikleri yüksek oranda antioksidan sayesinde vücudun serbest radikallerle çoğalmasını önler. Uzmanlar, kadınların adet sancılarını azaltması için bol bol bu iki besini tüketmesi önerirler. Bu iki besin idrar yolu ile vücudu temizlediğinden dolayı herhangi bir rahatsızlığın yaşanma oranı düşürür.

Zencefil

Yapılan araştırmalar zencefilin, kadınların şiddetli geçen regl sancılarını azaltığını ortaya çıkarmıştır. Zencefil içermiş olduğu kurkumin maddesi nedeniyle antioksidan etkisi göstererek vücudun temizlenmesini destekler. Beyinde regl öncesi artan sinir sinyallerini düzenler. Sinirlilik ve asabiyet hallerinin yaşanmasının önüne geçer.

Yeşil Sebzeler

Hemen hemen bütün yeşil sebzeler A, C, B6 ve E vitaminleri içerir. Bu özellikleri sayesinde vücudun acı eşiğini yükselterek yaşanan sancılı ağrıları ve ruhsal rahatsızlıkları azaltır.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri