26 Ağustos 2019
  • Istanbul 25.56°
  • Ankara 21°
  • Izmir 26.11°
İmsak 04:45
Güneş 06:17
Öğle 13:11
İkindi 16:55
Akşam 19:55
Yatsı 21:21
BIST97.149
Dolar5,809
Euro6,4816
Altın288,06

Psikologlar Aldatmanın Altında Yatan Asıl Nedeni Açıkladı! Bu Hormonlara Dikkat

Yüz yıllardır süregelen ve nedeni tam olarak bilinmeyen 'aldatma' ya bir hormon mu neden oluyor? Aldatmanın altında yatan asıl neden nedir? Aldatma, insan doğasına aykırı bir durum mu ? Aldatma ile ilgili merak edilenleri sizin için derledik.

Psikologlar Aldatmanın Altında Yatan Asıl Nedeni Açıkladı! Bu Hormonlara Dikkat

Psikologlar Aldatmanın Altında Yatan Asıl Nedeni Açıkladı! Bu Hormonlara Dikkat

Yapılan araştırmalar neticesinde her iki cinsiyette de mevcut olan vazopressin ve oksitosin hormonlarının ‘aldatma’ üzerinde güçlü etkisi olduğunu göz önüne serdi. 

ALDATMANIN DOĞASI VARDIR

Psikiyatrist Onur Okan Demirci, aldatmanın altındaki psikolojik ve biyolojik sebepleri değerlendirdi. Aldatmanın insanın tabiatında olan bir durum olmadığını belirten Demirci, “Aldatmanın zaten kendisine has bir doğası vardır. Bu doğanın içinde ise bireyin geçmişinde yaşadığı bağlanma problemleri yer almaktadır. Aslında aldatma fikri tam da bağlanmanın gerçekleşeceği zaman da ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.

SADAKAT  HORMONUNA DİKKAT

Aldatma konusunda birçok araştırmanın olduğunu, bu araştırmalardan nörobiyolojik olanlarının son zamanlarda dikkat çektiğini söyleyen Demirci, “Her iki cinsiyette de yer alan vazopressin ve oksitosin hormonları mevcut. Bu hormonlara bağlılık, sadakat hormonları gibi adlar da verilmektedir. Bu hormonların seviyeleri normal ve normalin üzeri olan kişilerin yapılan araştırmalar sonucu tek eşli şekilde yaşadıkları görülmüş, seviyeleri düşük olan kişilerin ise aldatma eğilimlerinde artış olduğu gösterilmiştir” dedi.

BAĞLANMA KORKUSU 

Psikiyatrist Demirci şöyle devam etti:
“Terkedilmek, bağlanma korkusunu beraberinde getirir; bağlanma korkusu kaybetme korkusunu doğurur; kaybetme korkusu ile karşılaşmak istemeyen biri bağlanmayı reddeder ve netice olarak bağlanma gerçekleşmeden evvel o ilişkiden kendisini ruhsal olarak koparmaya çalışır. Böylelikle aldatma eylemi başlar. Bu açıdan bakıldığı zaman aldatma eylemi o an için geçerli bir eylem değildir.”

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri