Pedikür ayak bakımının en önemli adımlarından olmakla beraber pedikür yaptırmak tırnak kesme ve ponza yapmaktan ibaret değildir. Pedikürün her ay düzenli olarak yaptırılması gerekir. Tırnaklarınızı kesmeden önceden yumaşatmak gerekir. Bunun içinde derin bir kapa ılık su koyarak ayaklarınızı yumuşatın. Yumuşadıktan sonra tırnak şeklinize göre, köşeler kesilmeyecek şekilde, küt bir biçimde kesin. Bu kesim şekli tırnak batmasının önüne geçecektir.

Sonrasında tırnaklarınızın üst kısmındaki kütikülleri bir tahta çubuk yardımıyla itin. Sonrasında fırça ile tırnakları temizleyin. Pedikür esnasında kütikülleri manikür makasıyla ya da pensle almaya çalışmayın. Çünkü ölü deri diye bilinen kütiküller aslında canlı deriyi koruyan bir deri parçasıdır. Son olarak ponza yerine ayak peelingi tercih ederek ölü derinizi ayaklarınızdan arındırın. Bu işlem ayak bakımı için daha sağlıklı olacaktır.

Pedikür işlemini eğer dışarıda bir salonda yaptıryorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli unsur materyallerin dezenfekte olup olmadığı olmalıdır. Bu hijyenin sağlandığı salonlarda pedikür uygulamasının yapılması ayak bakımınızı sağlıklı bir şekilde yaptırdığınıza emin olmanızı sağlayacaktır.