Parfüm günlük yaşantımızda en çok kullandığımız kozmetik ürünlerinden biri. Hemen hemen herkes tarafından kullanılmasına rağmen ne yazık ki halen parfüm hakkında doğru bildiğimiz çoğu şey yanlış çıkabiliyor. Parfümlerle ilgili bunun gibi yanlış bilinen pek çok şey var. 

Bir parça kağıdı koklayarak parfümün derinizde nasıl kokacağını kestirmek neredeyse imkansızdır. Derideki sıcaklık ve nem, parfümün kokusunu değiştirir. Her parfüm, herkesin teninde farklı bir koku yayar.

Parfümü doğrudan kuru teninize sıkmalısınız. Boyun, göğüs gibi vücudunuzun doğal olarak daha sıcak olan yerlerine sıkarsanız, parfümünüzün kokusu gün boyunca yayılmaya devam eder. Ancak parfümü sıkarken dikkatli olun, aşırıya kaçmayın.

Sıcaklık ve nem, parfümün içindeki yağın daha hızlı bir şekilde uçmasına ve parfümün kokusunu bozabilir. Parfümün kokusu kötüleşmese de ilk baştakinden farklılaşabilir.

Bir parfümün kalıcılığı, içinde ne kadar esansiyel yağ olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Güçlü bir parfüm, doğal olarak daha güçlü kokar, daha az sıkmanız yeterli olur.

Parfüm sıktıktan sonra teninizi ovuşturmak, parfümün içindeki yağın daha hızlı uçmasına ve parfümün daha kısa süre etkili olmasına neden olur. Parfümü sıktıktan sonra bırakın teniniz kendi kendine absorbe etsin.