Parfüm kişiliğinizin imzasıdır aslında, tercih ettiğiniz koku hakkınızda ipuçları verir. Duygusal ve zihinsel etkileri olan parfümler çoğunlukla kadınların feminen veya erkeklerin maskülen taraflarını ön plana çıkarmasıyla bilinirler.

Sürekli aynı parfümü süren kişiler seçtikleri koku ile kendilerini ifade eder. Sık sık parfüm değiştirenlerse bunun farkında olmayan gruptur.

Parfüm seçminiz imajınızı belirliyor. Doğal, hassas, gizemli, seksi… kendinizi naıl göstermek istiyorsanız seçiminiz ona göre oluyor.

Parfümü fazla sürenler beğenilme arzusu taşıyan, kendi bedeninden çekinen, özgüveni düşük kişilerdir. Uzmanlara göre, ne yaptığından emin olamadığınızda parfüm sürme eğilimi taşıyorsunuz.

Parfüm aynı zamanda erotiktir, misk yağı gibi cinsel çekiciliği olan kokular meyvemsi ve çiçeksi notalarla harmanlanarak kabul görüyor.

Bazı parfümler vardır ki geçmiş anılarınızı tazeler. Annenizin veya babanızın kullandığı bir parfüm ile geçmişte yaşadıklarınız ile yeniden bağ kurabilirsiniz.

Parfümlerin bu duyguları çağrıştırdığı gibi başka bir çok anı hatırayı da zihin tarafından çağrıştırabildiği biliniyor. Tüm bu etkileri de göz önüne alındığında sihirli bir iksir haline gelen parfümleri kullanmamak mümkün olmuyor.