Kadınların çoğunun örgü örmekle alakalı herhangi bir bilgisi yoktur. Fakat örgü örmenin sağlığımıza büyük ölçüde faydaları bulunmaktadır. Özellikle örgü bittikten sonraki mutluluğu aslında örgü yaparken de yakalayabilirsiniz. Sonunda yaşattığı mutluluktan ziyade örerken de ruh sağlığınıza ve vücut sağlığınıza verdiği yararlar saymakla bitmiyor.

Özellikle örgü örerken yaptığınız ritmik hareketler sonucunda ruhunuzu da bedeniniz kadar besleyebiliyorsunuz. Ritmik olarak hareketlerle sağlanan bu rahatlatan alışkanlıkla beyniniz ve vücut sisteminiz üzerinde yoga ve meditasyonla aynı seviyede bir şifa kaynağı oluyorlar.

Bu sürekli hareketler ve odaklanma duygusuyla beraber depresyon, kaygı ve sinir bozukluklarınızın da önüne geçmiş oluyorsunuz. Örgü örerken oturma pozisyonunuzun da büyük önemi vardır. Özellikle bel bölgenizin kambur durmayacak şekilde konumlanmasını sağlamanız gerekmektedir. Örgü örmeyi bir davranış biçimi haline getiren insanlarda konsatrasyon bozuklukları, organize olamama ve kaygı endişe durumları daha az görülmektedir. Özellikle bu rahatsızlıklarından şikayetçi olan bireyler hastalıklarının çözümü için bir psikiyatr desteğiyle beraber davranış bozukluklarının önlenmesi amacıyla örgü örmeyi bir alışkanlık haline dönüştürebilirler.