Organik Tereyağ Nasıl Anlaşılır?

Tereyağının sağlığımız için oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta uzmanlar doğal tereyağı tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Peki tereyağının organik olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Organik Tereyağ Nasıl Anlaşılır?

Organik Tereyağ Nasıl Anlaşılır?

Tereyağının sağlığımız için oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta uzmanlar doğal tereyağı tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Peki tereyağının organik olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? İşte yanıtı...

Organik Olmak Koşuluyla Öneriliyor

Türk mutfağının en çok tercih edilen besinleri arasında neredeyse ilk sırayı tereyağı alıyor. Son zamanlarda özellikle organik olması koşuluyla kullanılması önerilen ve diyet listelerinde yer alan tereyağının sağlık için sayısız faydası bulunuyor. Kısacası tereyağının sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için organik ve kaliteli olması şart. Peki, organik tereyağı nasıl anlaşılır diyorsanız işte yanıtı...

Köpürürse Organiktir

Tereyağının organik olup olmadığını anlamanın en önemli yolu kıvamıdır. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir bir kıvam alıyorsa ve eriyorsa, organik olarak nitelendirilebilir. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpüklerde tereyağının organik olduğunun kanıtıdır.

Rengi Önemli

Kaliteli ve organik olan tereyağının sapsarı olması gerekir düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Köy yerinde yapıldığından eminseniz o zaman haklı olabilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağında bol miktarda katkı maddesi bulunabilir. Bu nedenle rengi ışıkta beyaza dönen ve çok açık renkli olmayan tereyağını almaya dikkat etmelisiniz.

İştah Açıcı Kokuyorsa Organiktir

Kaliteli tereyağını kokladığınızda paketinden dahi kokuyu alabilirsiniz. Paketi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağının sahte olma ihtimali yüksektir. Organik tereyağında koku paketin dışına kadar çıkacaktır. Ayrıca pişerken yaydığı iştah açıcı tereyağ kokusu da organik olduğunun göstergesidir.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#69939]
[N-#59903]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR