Makyajınızı yaparken göz farı uygulamadan önce far bazı sürerseniz bu makyajınızın uzun süre kalmasını ve ilerleyen saatlerde üzerinde daha rahat rötüşlar yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bir far bazına sahip değilseniz bu işlemi ten rengi bir far yardımıyla da yapabilirsiniz.

Özellikle gün içerisinde gözlerimizin fazla açılıp kapanmasıyla ortaya çıkan göz altı çizgilerimiz için yapılabilecek en iyi şey nemlendirici sürdüğünüz parmaklarınızı o bölgedeki kapatıcı dağılana kadar dairesel hareketlerle yedirmeniz olacaktır.

Fondöten kullanmadan önce yüzünüze sürdüğünüz bir cilt bazı da fondöteninizin uçmadan kalmasını ve sonrasında üzerine pudra bazlı ürünlerin kolaylıkla sürülmesini sağlamaktadır. 

Mat ruj kullanıyorsanız rujun altına süreceğiniz bir lip balm yardımıyla dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Bu nemlendirme işlemi hem rujunuzun çizgilere dolmadan kalıcı olarak dudaklarınızda kalmasını sağlıyor hem de üst üste uygulamak istediğiniz rujların dudaklarınızdan soyulup gitmesini ve kabuk gibi durmasını önlemektedir. Bu tür durumlarda ilk olarak hala dudaklarınızda kuruluk problemi yaşıyorsanız ruj üzerine bir lip balm sürüp tekrar mat ruj uygulamasını yapmak olacaktır.