Eski Mısırlı kadınların en büyük güzellik sırrı gözleri boyamak yani kalem çekmekti. Tabii ki bunu günümüzdeki gibi değil kendilerine has bir yöntemle yapıyorlardı. Siyah göz boyasını elde etmek için kristalize kayaların ve zümrütlerin tozunu kullanıyorlardı. Elde edilen bu siyah tozlar aynı zamanda özel bir madde içerdiği için göz sağlığını koruyordu!

Güzel koku Mısırlı kadınların olmazsa olmazlarından birisiydi. Parfümlerini ise Nil boyunca yetişen güzel kokulu çiçeklerin yağlarından elde ediyorlardı. Bu yağları inanması güç olsa da ısıyı 70 dereceye sabitleyerek ısıtıyor içine tarçın gibi kokular da ekliyorlardı.

Bitkilerin içindeki şifalı vitamin ve yağlar sürdükleri cildi koruyor dinç ve diri gözükmelerini sağlıyordu. Mısır kraliçeleri de bu mucizenin farkına vararak bu bitki özlerini düzenli tüketmeye öze gösterirlerdi. Doğal bir parfüm yapar gibi çiçek yağları karıştırılıp belli bir ısıda kaynatılırdı. Sabun yapmak için ek olarak içine kil ve doğal kül eklenirdi. Bu sabunları hoş kokmak için kullanan Mısırlılar sonradan cilt yara ve yanıklarını hızlıca tedavi ettiklerini fark ettiler.