Myve lekeleri kıyafetinizin her yerine bulaşabileceği gibi evinizde herhangi bir bölgeye de bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Meyve suları özellikle içerisinde yer alan meyve asitleri ve gıda boyaları sayesinde tekstil ürünlerinizden çıkmayan inatçı bir leke haline dönüşebilirler. Bu yöntemi uygularken leke olan bölgeyi öncelikle temiz havlu yardımıyla üstünden alın. Bu işlemden sonra inatçı olan lekeleri lekeden arındırmak amacıyla aynı miktardaki oksijenli su ve saf su karışımı ile 1 saat kadar lekeli olan tekstil ürününü bekletmeniz gerekiyor.

Eğer leke taze ise hemen limon suyu yardımı ile lekeli bölgeyi iyice ovun. Bu işlem sonrasında durulama işlemi yapıp kıyafeti güneşte kuruması için bırakın. İsterseniz lekeli bölgeyi sadece soğuk suyun içinde iyice durulayabilir ve sonrasında doymamış alkol yardımı ile lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Bunun yanı sıra aynı miktarda olan soğuk su ve gliserini karıştırıp lekeli bölgeye sürüp bekletebilirsiniz. Bu şekilde tekstil ürününüz lekelerden kurtararak yeni bir leke oluşumunda da aynı karışımı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu karışımı serin ve kuru yerde muhafaza edebilirsiniz.