Menopoz Sonrası Bu Uyarılara Dikkat Edin

Kadınların menopoz dönemlerinde adet dönemlerinde belirli düzensizlik olmaktadır. Çoğu kadın bu düzensizliğin normal olacağını düşündüğünden dolayı kontrole gitmiyor. Fakat bu durum zannedildiği kadar normal bir durum değil. Üstelik daha kötü sorunlara bile neden olabilir. İşte haberin detayları...

Menopoz Sonrası Bu Uyarılara Dikkat Edin

Menopoz Sonrası Bu Uyarılara Dikkat Edin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar Susur, 'Yaşı menopoz dönemine yaklaşan kadınlar ne yazık ki adet düzensizlerini önemsemiyor. Oysa bu tehlikeli olabilecek bir durum. Hormonal değişimlere bağlı olarak rahim duvarında kalınlaşmalar görülebiliyor ki bu da rahim duvarında 'hiperplazi' dediğimiz patolojik kalınlaşmaların, poliplerin ve rahim kanseri gelişmesinin riskini artırabiliyor. Kadınların menopoza geçiş sürecinde doktorunun uygun gördüğü sıklıkta muayene olması çok önemli' şeklinde konuştu.

RAHİM KALINLAŞMASINA DİKKAT!

Menopozdan bahsedebilmek için altı aydır adet görmemek ve bir ay ara ile yapılan testlerde FSH (folikül stimüle edici hormon) düzeylerinin yüksek çıkması gerekir. Arada sırada oluşan bir iki aylık adet düzensizliği, menopoz anlamına gelmiyor. Fakat bu durumun göz ardı edilmemesi de gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Aybar Susur, adet düzensizliğinin önemli bir sorun olduğunu belirterek şöyle konuştu:

'Normalde vücutta var olan östrojen hormonu rahim duvarını kalınlaştırır ve yumurtlama olunca da progesteron hormonu devreye girerek kalınlaşan duvarın dökülmesini sağlar. Yerleşik menopoz durumunda adet görmemek normaldir, çünkü vücutta östrojen yoktur. Ama henüz menopoza geçiş sürecinde isek, yumurtlama düzensizliklerine bağlı olarak, vücutta östrojen olmasına rağmen progesteron dediğimiz rahim duvarını koruyucu hormon salgılanamayabilir. Rahim duvarı uzun dönem yüksek östrojene maruz kalırsa kalınlaşır ve ilerde polipler, hiperplazi denilen normal olmayan kalınlaşmalar ve rahim kanseri gibi riskler artabilir. Bu nedenle kalınlaşmaya engel olmak gerekir' dedi.

BELİRTİLERİ HAFİFE ALMAYIN

Menopoz döneminde kadınların doktora başvurmasına yol açan şikayetlerin başında; ateş basması, sıkıntı hissi, uykusuzluk, depresif ruh hali, duygudurum farklılığı, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk olarak sıralanıyor. Bunların yanında kemik erimesi ve ağrılar da görülebiliyor. Dr. Funda Aybar Susur, bu dönemde doktorlardan destek alınmasının menopozun daha rahat geçirilmesini sağladığını belirtti.

SİGARA ERKEN MENOPOZ NEDENİ

Kadınların 45 yaşından önce adetten kesilmesi erken menopoz olarak değerlendiriliyor. Başta gelen sebebi ise genetik nedenler. Eğer ailede birinci derecedeki kadın akrabalarda erken menopoz görülmüşse risk artıyor. Dr. Funda Aybar Susur, ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınlara, düzenli doktor kontrolünü aksatmamaları uyarısında bulunuyor. Erken menopoza yol açtığı belirlenen bir diğer etmen de sigara kulanmaktır. Yumurtaların erken yaşlanmasına yol açan sigaranın aynı zamanda toksik etki yaptığını ifade eden Dr. Funda Aybar Susur, 'Toksik etki yumurtalarımızın kalitesini bozabilir' açıklamasında bulundu.

Yumurta sayısını ve kalitesini olumsuz etkileyen çikolata kistlerinin de ihmale gelmeyeceğini, bunun yanı sıra yumurtalık kisti sebebiyle geçirilen ameliyatların da adet düzeninin erkenden sona ermesine yol açabildiğini vurgulayan Dr. Funda Aybar Susur, bağışıklık sistemini etkileyen otoimmun dediğimiz hastalıkların da yumurta rezervini olumsuz etkilediği için takip edilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır.

STRESİ AZALTIN!

Erken menopoz nedenlerinden biri de stresdir. Antioksidan beslenme ve düzenli egzersiz ile stresin yol açtığı olumsuz etkilerin azaltılabildiğini söyleyen Dr. Funda Aybar Susur, 'Bazen de hiçbir risk faktörü olmadan da kadınlarda erken dönemde yumurta kapasitesi azalabiliyor' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR