Maskara adımı her kadın için önemlidir. Özellikle makyaj uygulamalarına da son noktayı koyan ve mükemmeleştiren kozmetik ürünlerinden bir tanesidir.
Maskara uygulaması kadar bu ürünün saklama koşullarına dikkat edilmesi de büyük önem taşımaktadır. Maskara uygulamasının mükemmel olmasını sağlamak ürünün kalitesinden geçmektedir. Örneğin kuruyan maskaraların kirpiklere uygulanması kirpiklerde topaklanma yaratarak göz altlarınıza pul pul dökülebilmektedir. Maskaranızın kapağı açık kaldığında veya fazla kullanımda sürekli ağzının açılıp kapanması da rimelin içerisindeki ürünün kurumasına sebep olmaktadır. 

Fırçanın düzenli olarak temizlenmesi ve yeni fırçalar kullanılması çok önemlidir. Fırçanın yeni olması ve kirpiklerinize göre olması büyük önem taşır. Maskaranın kuruyup kurumadığını da gözlere uyguladıktan sonra dökülüp dökülmediğinden anlayabilirsiniz. Özellikle sıvı olmasını da istiyorsanız sıcak bir suyun içerisine attığınız rimelin ısınarak erimesini sağlayabilirsiniz. Eriyen maskara daha çabuk sürüleceği için daha kolay kuruyup şekil alacaktır. Sıvılaştığı için içeriğindeki malzemenin kalıcılığını etkileyeceği için farklı tarzda fırçalar kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Hem de bu durum kirpiklerinizin şekline göre ayarlayabileceğiniz bir fırçaya sahip olmanıza da sebep olacaktır.