Peynirin çoğu insanda adeta bir bağımlılığı vardır. Üstelik öyle bir besindir ki her öğünde peyniri masanızda servis edebilirsiniz. Ana öğünlerde yapacağınız yemeklerde kullanabileceğiniz gibi atıştırmalık olarak da peynirle harika tarifler ortaya çıkarabilirsiniz. İşte size sofralarınızda fark yaratacağınız çeşit çeşit peynirli toplar tarifi.

PEYNİRLİ TOP TARİFİ

MALZEMELER

7 dilim bayat ekmeği ile 1 su bardağı ezilmiş peynir malzeme listesinde ilk sırada yer alıyor. 1 su bardağı süt ve bir avuç maydanoz da listede. 1 su bardağı un, 1 su bardağı galeta unu, sıvı yağ ile peynirli toplarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

YAPILIŞI

Öncelikle ekmekleri ufak ufak parçalayın. Üzerine süt ekleyin ve ekmeklerin sütü emmesini bekleyin. Sütü çeken ekmeklerin üzerinde peyniri, maydanozu ekleyin. Daha sonra hamur kıvamına gelen bu karışımdan küçük topçuklar yapın. Sıvı yağı da bir yandan kızdırmaya başlayın. Hazırladığınız topları önce un, sonra çırpılmış yumurta, sonra galeta ununa bulayarak kızartın. Süzdükten sonra soğumaya bırakın ve servise hazır hale gelen peynirli toplarınızı afiyetle yiyin.

ISPANAKLI PEYNİRLİ TOPLAR

250 gram ıspanak, 3 adet yumurta, yarım su bardağı eski kaşar, 1 su bardağı bayat ekmek, yeterince tuz ve istediğiniz her baharat bu tarifin malzemelerini oluşturuyor. Pişirme kâğıdı ve fermuarlı poşet de bulundurursanız oldukça işinize yarayacak.