Makyaj uygulamasına başlamadan önce lip balm uygulamak kalemin daha kolay sürülmesini sağlar. Ruju sürerken dudak kaleminin de hafifçe üstünden geçin sürdükten sonra dudaklarınızı birbirine yapıştırıp biraz hareket ettirseniz de olur. Bir lip balmı dudaklarınıza sürün ve fırça yardımıyla fırçalayın. Böylece dudak üzerindeki ölü deri gidecek ve dudaklarınız da daha dolgun görünecektir.
 
Kalın dudaklar sizi her zaman daha çekici gösterir. Dudaklarınız inceyse kalemi dudağın biraz dışından çekebilirsiniz ancak bunu abartmayın.
 
Rujunuzu sürdükten sonra fazlalığını peçete yardımıyla alarak rujunuzun fazlalığını alabilirsiniz. Dudaklarınızı daha dolgun göstermek için B vitamini içeren tarçından yararlanabilirsiniz. Tarçını ıslatın ve dudaklarınıza yavaşça sürün.
 
Yumuşak bir görünüm için ten renginize uygun bir renk seçin. Biraz makyaj ve daha koyu tonlarla güzel bir görünüm yaratabilirsiniz. Dudaklara yoğun ruj sürmek doğal görünümünüzü kaybetmenize sebep olur.
 
 
Dudak kalemi dudaklarınızı ön plana çıkartmak ve dolgunlaştırmak için en etkili makyaj hilesidir. Doğru sürülen bir dudak kalemi makyajın naturelliğinden hiçbir şey eksiltmez ve rujun kalıcılığını arttırır.