Makyaj malzemelerinin ömrünü uzatmak için yapacağımız en önemli adım onları nemsiz kuru bir ortamda saklamak. Bu yüzden makyaj malzemelerini banyoda saklamak büyük tehlike. Banyo tam bir nem deposu. Isı değişiklikleri ürünlerin erimesine, yumuşamasına, sararmasına, ayrışmasına, koku bozulmasına sebebiyet veriyor.

Isı ve ışıktan etkilenen ürünler soğuk ve karanlıkta saklanan ürünlere göre 3 veya 4 kat daha hızlı bozulurlar. Saklama koşulları ürünün ömrünü etkiliyor. Bazı ürünlerin de serin yerde olması tehlikelidir. Özelikle yağ veya balmumu bazlı formüllere sahip ürünler düşük ısıda hemen sertleşir. Yüz yağları, silikon yapılı primerler ve serumlar, sıvı fondötenler ve diğer yağlar buzdolabında soğuktan dolayı katılaşabilir veya kıvam ve yoğunlukları bozulabilir. Bu ürünleri oda ısısında (25oC), ışıktan uzakta ve nemsiz ortamda saklayın.

SİVİLCE KARŞITI ÜRÜNLERİ ISI VE IŞIKTAN UZAK TUTUN

Isı ve ışık, ürünlerinizin içeriklerini ve işlevlerini bozabilir; bakterilerin üremelerine de neden olur. Bazı içerik ve ürünler sıcaktan daha çok etkilenir.

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNİN RENGİNİN DEĞİŞMEMESİ ÖNEMLİ

Oksidasyon, bir formülün hava ile teması sonucu oluşan kimyasal değişimdir. Eğer makyaj ya da cilt bakım ürünleriniz oksitlenirse renkleri değişebilir, kuruyabilirler, işlevlerini yitirirler.

Bakterilerin ürünlere geçmemesi için ürünü kullanmadan önce ellerinizi yıkayın. Hassas ürünleri karanlık bir yerde saklayın (siyah bir çanta ya da koyu renkte kutularda)