Çay deyip geçmemek gerek. Çoğu insan için çay kahveden çok daha ön alandadır ve çoğu zaman bir hayat felsefesi haline bile getirilebilecek kadar sevilir. Aldığınız çayın kalitesi çayınızın güzel bir tatta olması için oldukça önemlidir. Bunun yanında çayınızı demlediğiniz demlik porselen ise çok daha güzel çaylar elde edersiniz. Belli prensipler izlenerek çaylar demlendiğinde çay sevmeyen bir insana bile bir demlik dolusu çayı içirebilirsiniz.

KULLANILAN ÇAYIN KALİTESİ

Sadece çayınızın markasını değiştirerek, diğer unsurları değiştirmeden size en güzel gelen çayı bulabilirsiniz. Elinizin altında bulunan çayı da sakladığınız koşullar onun tadına etki eden en önemli unsurlardandır. Çaylarınızı nem ve çeşitli kokulardan etkilenmeyen bir yerde saklamanız gerekir. Aksi takdirde çayınız çok kaliteli olsa bile kalitesini siz kendiniz düşürmüş olursunuz.

DEMLİĞİN MATERYALİ

En ideal demlikler porselen olarak geçer. Bu porselen demliklerde çayınızı daha lezzetli olacak şekilde demleyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta demliğinizi asla deterjanla yıkamamanız gerektiğidir. Sadece sıcak su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

ÇAY SUYU

Çay için kullandığınız suyun içerisinde kalker ve klor maddeleri varsa bu tadını da kötü etkileyecektir. Suyunuzu direkt olarak çeşmeden alırsanız güzel bir çay elde edemeyebilirsiniz. Arıtılmış suları kullanmanızda fayda var. Dağlardaki kaynak suyu artık evlerimize kadar getirilebiliyor. Eğer siz de lezzetli bir çay içmek istiyorsanız bu suları tercih edebilirsiniz. 

ÇAYI NASIL DEMLEMELİYİZ?

Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve kaynayıp durmasını bekleyin. Boş demliğe yeterli miktarda kaynar suyu dökün. Bu suyun üzerinde de her fincan için bir çay kaşığı olacak şekilde çay koyun. Daha sonra kendi zevkinize göre çayınızı demlenmeye bırakın. Bazı çağlar 20-25 dakikada demlenirken bazı çaylarda bu süre 15 dakikadır.