Sizlere hediye olarak gelmiş ve manevi değeri oldukça fazla olan saksı çiçeklerine yeterince iyi bakamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bu tür durumlarda saksı içerisindeki toprak kurumaya yüz tutabiliyor. Bu kurumanın sebebi fazlasıyla güneşe maruz kalması ve yeterince sulanmaması olabilir. Sizlere vereceğimiz bir kaç ipucuyla bu saksı çiçeklerinin yendien canlanabilmesi artık mümkün. 

İlk aşama olarak yapmanız gereken şey saksıdan çiçeğin köklerine zarar gelmeden çıkarmak olacak. Ardından izleyeceğiniz yol kurumuş olan kök ve yaprakların kesilmesi olacaktır. Bu bitkiyi tekrar yerleştirmek için ayrı boş olan bir saksının içerisine gübre yerleştirip ardından temizlediğiniz bitkiyi içerisine yerleştirmek olacaktır. Bu aşamanın son adımı olarak bitkiye suyunu verip ışıklı bir ortamda büyümesini gözlemleyebilirsiniz.

Çiçeğinizde veya bitkinizde bol miktarda böceklenme sorunu yaşıyorsanız bu sorunu bir miktar sigara külüyle çözebilirsiniz. Bu kül dökme işlemini aşırıya kaçmadan toprak üzerine yerleştirerek yapabilirsiniz. Kurumuş saksı çiçeklerinizin canlanması için ise toprağa öcelikle buz koyup ardından sıcak su dökerek çieğinizin veya bitkinizin yeniden canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.