Makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi vardır. Bazı kozmetik ürünlerinin son kullanım tarihi daha yakındır veya içeriğindeki malzemeden ötürü daha daha çok tehlike arz edebilir. Maskara da bu narin malzemelerden bir tanesi. Maskara kullanım aşamasında çok fazla kapağı açılıp kapandığından ötürü fırçanın ve içeriğinde yer alan ürünün havayla temasından dolayı ürün içeriği daha çabuk bozulmaya başlayacaktır.

Eğer kuruyan maskaranızı tekrar kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir kap içerisine doldurduğunuz sıcak suyun içerisine yerleştirmeniz olacaktır. Maskaranız sıcak su sayesinde çözülerek tekrardan kullanım sağlamaktadır. Bu kullanım yolunun dışında maskaranızın içine  bir iki damla badem yağını yavaşça eklerseniz bu hem kirpikleriniz için fayda sağlayacak hem de maskaranızı tekrar kullanmanız için bir sebep olacaktır.

Bir diğer yöntem ise kurumuş maskaranızın içerisine bir iki damla gül suyu nemlendirici, zeytinyağı veya dudak balmı katabilirsiniz. Bu sayede maskaranız hem çözülüp size kullanım kolaylığı sağlayacak hem de kirpiklerinizi besleyip çok daha gür bir şekilde çıkmalarına yardımcı olacaktır.