Kızartma yağının tekrar kullanılmasının sağlıklı olup olmadığı ya da bu yağın kaç kez kullanılabileceği çoğu zaman akıllarda soru işareti bırakıyor. Lezzetli kızartmalar yaptığınız yağı bir süre sonra yeniden kullanmayı düşünüyorsanız size bir önerimiz var.

Kızartma yaptığınız yağı birkaç kez kullanabilirsiniz. Yağın kullanılabilir olup olmadığını tavanızın içerisine ekmek atarak anlayabilirsiniz. Ekmeğin üzerine siyah lekeler oluşmuyorsa kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda ışık görmeyen patatesler zamanla çimlenir ve buna çoğu kimse dikkat etmeden kabuklarını soyarak yemeye devam eder. Oysa çimlenmiş patatesin insan bedeni üzerinde inanılmaz zararları vardır. Besin zehirlenmesi başta olmak üzere, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusmaya yol açabilecek zararlar başta olmak üzere mide asit dengesinin yok olmasına da neden olabilmektedir.

Kızartma yağı rengi koyulaşmaya ve kokusu değişmeye başladığında kullanılmamalıdır.Patates kızartmasında ve vazgeçilmesi zor olan jipslerinde akralamid maddesi yüksek oranda bulunmaktadır. Bu maddenin zararları çok fazla tüketildiğinde, şişmanlık, dama sertliği ve vucudda iltihabi hastalıklara yol açmaktadır. Patates kızartması yiyen annelerin sütlerinde yüksek oranda akralamid madde saptanmıştır. Bu sebeple hamile ve gebe bayanlarda bebeklere zarar teşkil etmesi nedeni ile patates kızartması tüketiminde dikkat edilmelidir.