Sonbaharın gelmesi ile birlikte kestanede tezgahlarda yerini almaya başladı. Kestane ülkemizde çok sevilen bir meyvedir.Ancak kestane haşlama yapılarak da tüketilmektedir. Kestanenin haşlaması yapıldığında kalorisi %25 oranında azalmış olur..Peki, kestane nasıl haşlanır? kestane haşlamanın incelikleri...

KESTANE NASIL HAŞLANIR?

Kestanenin bilinen 2 çeşit pişirilme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biride kestanenin haşlanması dır. Kestaneyi aldığınızda tozlu olduğu için yıkıyoruz. Yıkamadan temiz bir bez ile tozunu alırız. Kestanenin kabuğunu yemeyeceğimiz için yıkandığında içine su geçmesin ki kabukları rahat ayrılsın Bu işlemden sonra düz kısmından x şekli veririz kestaneleri içinde su kaynamakta olan orta boy bir tencereye aynı boydaki 4-5 tanesini kaşık yardımı ile koyuyoruz. Burada neden bu kadar az kestane konuldu diye düşünebilirsiniz. Hepsi aynı konduğunda suyu soğutup hepsi aynı anda pişmeyeceği için bir kısmı tam pişmeyecek bir kısmı ise çok pişmiş olacak kaynamakta olan suda attığımız 4-5 adet kestaneyi ortalama 2-3 dakika bunları bekleyeceğiz. Kestanenin kestiğimiz kabukları yukarı doğru ayrılmaya başladığında sudan alınır. Aldığımız kestaneleri hemen soymak istiyorsanız biraz soğuk sudan geçirirseniz kabuklarını hemen soyabilirsiniz. Küçük bir bıçak yardımı ile elinizi kesmeden içini zedelemeden kahverengi kabuklarını da alabilirsiniz. Bu şekilde kestanenin biçimi bozulmadan haşlanmış olur.

KABUKLARINI AYIRMANIN PÜF NOKTALARI

 Kestaneyi üstünden döndürerek altına kadar çiziyoruz. Alt kısmını çizmeden 3 tarafını çizmiş oluyoruz. Haşlandığında yada fırına verildiğinde ağzı çok daha çabuk açılır. Fırını atmadan önce üzeri biraz yağlanıyor. O zaman çok daha kolay açılıyor ağzı haşlanacağı zaman ise kestanenin kabukları çabuk çıksın istiyorsak eğer sıcak kestaneleri soğuk suyun içine suyu ile birlikte atıyoruz ve kestanenin kabukları kolay bir şekilde açılıyor.

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın