Kozmetik ürünler kişisel ürünlerdir. Dostunuzla ya da kardeşinizle bile bu ürünleri paylaşmanız çoğu zaman istenmeyen problemlere neden olur. Akşam ya da gün içerisinde dışarı çıktığınızda çok sevdiğiniz arkadaşınız yanında kozmetik ürünlerini almadığını söyleyerek sizden isteyebilir. Hepimizin başına çok fazla bu durumlar gelebiliyor. Oysa bu durum sanıldığı kadar masum değildir. Yalnızca kendi sağlığınızı değil, karşı tarafın sağlığını da bu şekilde etkilediğinizi unutmayın.

ŞİŞE İÇERİSİNDEKİ LOSYON YA DA KREMLER

Şöyle bir bakıldığında bunda ne risk var diye düşünebilirsiniz. Oysa ellerin ön planda olduğu her şey sağlık açısından hayati risk taşıyor.

PRESLENMİŞ PUDRA

Pudralar her ne kadar ıslak bir yapıya sahip olmasalar da bakteri üremesine çok uygun yerlerdir. Eğer birden çok kişi aynı pudrayı kullanıyor ise bakteri transferi gelmesi kaçınılmaz.

RUJLAR

Kadınların en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri de dudaklarında çıkan uçuklardır. Yalnızca ruj kullanımında değil dudak koruyucularının da paylaşılması bu uçukların artmasını tetikler.

MAKYAJ FIRÇALARI

Makyaj fırçaları sivilcelerin ve bakterilerin taşınmasında ciddi bir öneme sahiptir. Düzenli olarak alkol özlü bir ürün ile dezenfekte edilmeleri lazımdır.

MASKARALAR

Paylaşılan makyaj malzemelerinin arasında en büyük yere sahip olan ürün tartışmasız maskaradır.

KREM FARLAR

Losyonlar ile benzer özellik gösteren krem farlar, ellerden taşınan mikropların dağılması için uygun ortama sahiptirler. Bu şekilde göze bulaşabilecek mikroplar ile ciddi göz sağlığı problemleri meydana gelebilir.