İçerik olarak besleyici özellikte meyvelerden biri olan kayısının midenizi düzeltmesi ve iştah açması yönünden vücudumuza pek çok faydası bulunmaktadır. Demir bakımından zengindir ve kansızlığın tedavisinde kullanılır. Vücutta ki ve kanda ki toksinlerin atılımını sağlar. Akciğer ve cilt kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruyucudur. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidererek vücuda enerji verir. Raşitizm gibi gelişme bozukluğu rahatsızlıklarını engeller, gelişme çağında ki çocuklar için oldukça yararlı bir besindir.

İçeriğinde yoğun miktarda A vitamini bulunduran bu kayısı yağı cildi nemlendirdiği gibi ileriki yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkları da azalttığı için aynı zamanda yaşlanmayı önleyici cilt bakım ürünleri arasında sayılıyor.

MALZEMELER

500 gr taze kayısı

100 gr buğday yağı

15 gr balmumu

5 gr alkol

YAPILIŞI

Kayısıları mikserden geçirip suyunu süzdükten sonra suyunu ayrı bir kaba alın. Buğday yağını metal tencerede ısıtın. Balmumunu eritin. Kayısıyı katıp karıştırın. Hepsini tekrar bir tülbendin içine koyun, bir yere asın, süzülsün. 5 gr. alkol katıp karıştırın. Bir şişeye koyun. Kreminiz kullanıma hazırdır.