Son yıllarda mutfaklardan eksik edilmeyen ve sıkça faydalanılan karbonat, bu zamana kadar keklerimizin, böreklerimizin kabarması için kullanılan bir malzeme idi. Fakat karbonat başka birçok alanlarda da fayda sağlıyor. Mesela temizlikten tutunda diş beyazlatmaya kadar birçok yerde oldukça kullanışlı bir malzeme.

İşte karbonatın kullanım alanlarından bazıları...

1- Günlük yüz temizleme aracınızın içine yarım çay kaşığı karbonat ekleyin ve cildinize 2-3 dakika masaj yaparak sürün. Sonrasında yüzünüzü iyice temizleyin.

2- Dişlerinizi günde 1 kez mutlaka karbonatla fırçalayın. Bu uygulama dişlerinizin beyazlamasını sağlayacaktır.

3- Evdeki halılarınıza senede iki kez bir avuç karbonat döküp 2 saat bekletin, sonrasında ise elektirik süpürgesi ile temizleyin. Bu işlem ise halılarınızı dezenfekte edecektir.

4- Karbonat pas lekesine karşı etkili bir araçtır. Paslanma ihtimali olan tüm eşyalarınızı arada bir karbonat ile ovabilirsiniz. Eşyalarınız hem parlatacak hemde paslanmasının önüne geçecektir.

5- Karbonat yağ lekesini temizlemek için en iyi yoldur. Yağlanmış olan bölgeye karbonat dökün ve üzerine hafifçe su damlatın. 2 saat bekletin, sonra silin. Yağ çözücü etkisiyle yağlanmış olan bölge pırıl pırıl olacaktır.c

6- Karbonatı tuvalette seramik ve derzleri temizlemek içinde kullanabilirsiniz. Üstelik, kimyasal olmadığı için hiçbir riski yoktur.

7- Dibi tutan tencerenin, tavanın içine akşamdan biraz karbonat döküp bekletin. Böylece, sabah yapışmış, yanmış yeri rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

8- Kimyasal temizleyicilere karşı oldukça hassas bir yapınız varsa, günlük temizliklerinizde çamaşır suyu kullanmak yerine küf ve nem kokusuna karşı karbonattan yararlanablirsiniz. Bununla birlikte çamaşırlarınızı yıkarken makinanıza az miktarda karbonat ilave ederseniz, çamaşırlarınız daha parlak olacaktır.