Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet yerine kahverengi akıntı olması hamilelik belirtisi olabileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Eğer kahverengi akıntı sonrasında adet kanaması başlıyorsa bu durum normal olarak değerlendirilir.Peki, adet öncesi kahverengi akıntı neden olur? İşte merak edilenler haberimizde...

Adet yerine kahverengi akıntı olması hamilelik belirtisi olabileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Eğer kahverengi akıntı sonrasında adet kanaması başlıyorsa bu durum normal olarak değerlendirilir.Peki, adet öncesi kahverengi akıntı neden olur?  İşte merak edilenler haberimizde...

KAHVERENGİ AKINTI VE ADET ÖNCESİ KAHVERENGİ LEKENLENME 

Adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında gerçekleşir. Bu değer ortalama olarak 28 gün olarak alınmıştır. Yani bir kadın ortalama 28 günde bir adet görür. Beklenen adet tarihinden önce ise bazı kahverengi akıntı ya da lekeler görülebilir. Kişinin vajinal salgıları da durum hakkında ipucu veren bir faktördür. Vajinal salgılar yumurtlama döneminde oldukça fazladır. Salgının rengi şeffaf ve yumurta akı kıvamında olur. Adet tarihinin yaklaşmasıyla birlikte vajinal salgılarda da az miktarda artış görülebilir. Bu artış, adet kanamasının gerçekleşebilmesi için gereklidir. Vajinal salgılar, östrojen hormonuyla orantılı olarak ortaya çıkarlar. Salgının dokusu, miktarı, kokusu ve rengi kişinin sağlığı hakkında bilgiler vermektedir.

Bazı gebeliklerde implantasyon kanaması adı verilen yerleşme kanaması ortaya çıkabilir. Bu kanama tam olarak beklenen adet tarihine denk geldiği için çoğu zaman adet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak adet kanamasından çok daha az sürede biter ve miktarı da daha azdır. Yerleşme (implantasyon) kanaması sperm ile döllenmiş olan yumurtanın fallop tüpünden geçerek rahime ulaşmasıyla gerçekleşir. Rahim duvarına tutunmaya çalışan döllenmiş yumurta, az miktarda bir kanamaya neden olabilmektedir. Bu yerleşme kanaması her gebelikte ortaya çıkmaz.

Adet yerine kahverengi akıntı olması hamilelik belirtisi olabileceği gibi herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Eğer kahverengi akıntı sonrasında adet kanaması başlıyorsa bu durum normal olarak değerlendirilir. İçeride beklediği için dışarı çıkamayan kan tazeliğini kaybeder ve rengi kahverengiye döner. Adet döneminin başlangıcındaki kahverengi akıntı çoğu zaman bu beklemiş kan anlamına gelir. Ancak kahverengi akıntı sonrasında adet kanaması olmamışsa ve gebelik de gerçekleşmemişse bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına görünmekte fayda vardır. bu durum herhangi bir kadın hastalığının habercisi olabilmektedir.

İki adet arasında ortaya çıkan vajinal akıntı da normal olarak karşılanmaktadır. Bu salgılar rahim bezeleri ve rahim boynu tarafından üretilir. Bu vajinal salgı yararlı bir akıntıdır. Rengi ve kokusu yoktur. Kıvamı ise koyudur. Bu akıntı vajina içerisindeki eski hücrelerin dışarı atılmasında yardımcı olur. Bu da vajina hücrelerinin yenilenmesine ve vajinanın sağlıklı ve temiz kalmasına olanak tanır. Bu şekilde vajina kendi kendini temizleme özelliğine sahip olur. Vajinanın içerisini suyla ya da sabun gibi temizleyici maddelerle yıkayıp temizlemek oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü vajinadaki salgılar bu dış etkenli temizlemeyle birlikte ortadan kalkar ve hastalıklara davetiye çıkar. Çünkü vajinadaki salgılar bir nevi kalkan görevi görerek vajinayı dış etkenlerden ve bakterilerden korur. Bu salgının yok edilmeye çalışılması oldukça zararlı ve yanlış bir davranıştır. Vajinal akıntılar eğer kötü kokulu oluyorsa ve sarı, kırmızı, kahverengi renklerindeyse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ayrıca idrar yapmada zorluk ve yanma hisleri de bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu yüzden vakit kaybetmeden uzman doktora başvurarak bu durumun nedeni öğrenilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Kötü kokulu vajinal salgılar enfeksiyon hastalıkları olabileceği anlamına gelmektedir.

ADET ÖNCESİ KAHVERENGİ AKINTI NEDEN OLUR?

Adet öncesi görülen kahverengi akıntı bazen normal olabilirken bazı durumlarda ise hormon bozukluğu anlamına gelebilmektedir. Bunun yanı sıra farklı hastalıkların da olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Döllenen yumurtanın rahim içerisinde ilerlemesi sonucu implantasyon kanaması ortaya çıkar.

Gebelik başlangıcında kahverengi olan akıntının devam ederek kırmızıya dönmesi düşük olabileceği anlamına gelir.

Adet döneminin başında kırmızı renkte olan kanama adet sonuna doğru kahverengi akıntı şeklinde olursa adetin bitmekte olduğu söylenebilir.

Kullanılan doğum kontrol hapları ya da iğneleri de hormon bozukluğuna yol açabileceği için kahverengi akıntılara sebep olabilmektedir.

 Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR