Yemek yapmak kadınlar için oldukça önemli bir konudur. Bu alanda kendilerini ne kadar iyi olduklarını göstermek için adeta birbirleri ile yarıştıkları bile olur. Ancak yemek yapmanında kendine göre bir takım kuralları ve dikkat edilecek yerleri vardır. Genellikle çoğu kadın yemek yaparken ister istemez bu hataları yapıyor.

Yemek yaparken tavayı ağzına kadar doldurmamak gerekir. Tavadaki malzemelerin her yerinin eşit şekilde pişebilmesi için arada boşluklar olması gerekir.

ODA SICAKLIĞI

Kek ve poğaça tarzı yiyecekler hazırlarken yumurta ve süt gibi malzemelerin oda ısısında kullanılması gerçekliğini ihmal etmeyin.

YEMEĞİ TATMAK

Tuzu ya da baharatı eksik olmuş bir yemek lezzetli olmaz. Bu duruma sebebiyet vermemek için yemek pişerken tatmalı ve eksikleri o sırada gidermelisiniz. Yemeğe sonradan tuz ve baharat eklemek lezzeti istenen şekilde vermez.

Yemeği yakacak kadar çok pişirmek de, olması gerekenden az pişirmek de doğru değildir. Tam kıvamını yakalamak ustalık ister. Her yiyeceğin pişme kıvamı ve süresini dikkate almalısınız.

Sağlıklı olsun diye her yemeği zeytinyağıyla pişiriyorsanız, bu yanlış bir davranıştır. Lezzetli kızartmaların bir sırrı da ayçiçeği yağıdır. Ayçiçeği yağı iyice kızdığı zaman kızartma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sebzeleri pişirmeden önce iyice yıkamak ne kadar doğru bir adımsa, onları kurumadan tencereye almak da o derece yanlış bir harekettir. Sebzeleri pişirmeyeden önce iyice kurutun.