Ayak tabanı ve avuç içi hariç olmak üzere, vücudun her bölgesinde bulunan kıl kökleri ince (kadınsı) ve erkek tipli olmak üzere iki şekilde oluşur ve büyür. Kadınlarda görülen hafif tüylenme, genetik veya yöreseldir. Eğer bir kadında erkek tipi tüylenme varsa bu tüylenmeye hormonal bozukluklar neden olur. Aktif olarak kıl üretimi yapan kıl kökleri; yaş, cinsiyet, ırk ve hormonların durumuna göre kişiden kişiye farklılık gösterir.

TÜYLENME HASTALIK HABERCİSİ!

Adet düzensizliği, adet görememe, kısırlık, göğüslerden süt gelmesi, el ve ayakların büyümesi, şeker hastalığı, tansiyon, baş ağrısı, görmede bulanıklık ve çift görme gibi rahatsızlıklar tüylenme ile birlikte görülmektedir.

AŞIRI TÜYLENMENİN NEDENLERİ

Erkeklik hormonu olarak bilinen Androjen hormonu fazla salgılandığı durumlarda kandaki hormon değeri artarak kıl köklerine daha fazla hormon ulaşır. Kıl köklerindeki hormon miktarının artmasıyla birlikte koyu renkli sert kılların çıkmasına neden olur. Kıllanmayla birlikte ciltte yağlanma artarak sivilcelenme oluşabilir. Aşırı kıllanan bölgelerin sayısı, tüylenmenin normal olup olmadığını belirler. 

TÜYLENMENİN TEDAVİSİ

Tedaviye geçilmeden önce hormon testleri yapılarak tüylenmenin nedenleri ve tüylenme derecesi belirlenir. Hormon seviyesinin yüksek olması durumunda hormon tedavi yöntemleri uygulanır. Orta derecedeki tüylenme sorununda ise tüylenme derecesine göre 6 ile 18 aylık ilaç tedavisi uygulanır.