Cildimiz vücudumuzdaki narin yerlerin başı olarak bilindiği için bakım esnasında her ürün ve malzemeyi yüzümüze sürmek hatalı alışkanlık biçimidir. Bazen evde yaptığımız bilinçsiz tariflerle de cildimize ve yüzümüze fazlasıyla zarar veriyoruz. Bu bilinçsiz kullanımlardan ötürü yüzümüz ve cildimiz tahriş olmaktadır.

Saç boyası kullanırken de çok dikkatli olunması gerekiyor. Saç boyası kullanırken de hep yaptığımız hatalardan biri olan saç boyasını kaşlarımıza uygulama işlemi hem kaşlarımıza daha çok zarar veriyor hem de cildimizi tahriş edebiliyor.

Vücut losyonunu yüzünüzü nemlendirmek için kullanmamalısınız. Vücut losyonu vücut için üretilen bir kozmetik ürünü olduğu için yüzünüzü yağlandırarak sivilcelendirebilir. Mayonez saç bakımı için faydalıdır ancak cildiniz için uygun değildir. Kısa sürede saçınızı yumuşacık ve parlak yapan mayonez, yüzünüzde yağlı ve yapışkan bir his bırakır. Mayonezin kıvamı yüzünüze yoğun geleceğinden gözeneklerinizi tıkar nefes aldırmaz ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Yüzünüz için üretilmemiş ürünlerin yüz için kullanılması cilde verdiği büyük zararların yanında bu ürünlerin amacına uygun kullanılmamasına sebep olmaktadır.