Kabızlık Yaşayan Kadınların Adeti Gecikiyor!

Tuvalete çıkamayan kadınlar erkeklerden daha çok etkileniyor. Çünkü regl döneminde düzensizliklerle mücadele etmesi gerekiyor.

Kabızlık Yaşayan Kadınların Adeti Gecikiyor!

Kabızlık Yaşayan Kadınların Adeti Gecikiyor!

Kadınların kronik şekle dönüşen kabızlık konusunda daha dikkatli olması ve problemini çözmesi gerekiyor. Yoksa adet konusunda zorluklar yaşayabilir.

KABIZLIK ADET DENGESİNİ DEĞİŞTİRİR

Fonksiyonel tıp jinekoloğu Dr. Wendie Trubow, bağırsaklarımız ve hormonlarımız arasındaki ilişkiyi şu şekilde belirtiyor: Karaciğer, hormonları yağda ve suda çözünür hale getirerek bağlamaktan sorumludur, böylece hormolar güvenli bir biçimde fonksiyon görebilecekleri bağırsaklara varıralr. Fakat kabız olunduğunda ve bu boşaltım geciktiğinde, östrojen hormonu gereğinden çok bekler ve bedende dolaşıma girer. Bu fazla östrojeni atabilmek için, her gün düzenli olarak tuvalete çıkmak çok önemli. Dr. Trubow, arada sırada olan kabızlığın normal olduğunu fakat kronik kabızlık yaşayan kadınların hormonal dengesizlik yaşama riski altında olduğunu açıklayor. Aynı zamanda fazla östrojenin bedenden atılamaması akne, sivilce, baş ağrısı, adet öncesi sendromu (PMS), ağrılı ve düzensiz adet döngüsü ve sıcak basmaları gibi problemlere de sebep olabilir. “Uzun vadede normal boşaltım aşaması gerçekleşmediği için östrojen hormonuna ilişkin gelişen kanserler için bile risk hali oluşabilir”

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR