Jiletten Sonra Sivilce Oluşumu

Cilt üzerine jilet uyguladıktan sonra sivilce oluşumu, tahriş ya da kızarıklıklar oluşmaktadır. Jiletten sonra sivilce nasıl geçer ve tahrişe bağlı kızarıklıkların nasıl geçeceğine dair bazı basit ip uçları bulunmaktadır. Peki Jilet kullandıktan sonra oluşan sivilce izleri nasıl önlenir? İşte detaylar…

Jiletten Sonra Sivilce Oluşumu

Jiletten Sonra Sivilce Oluşumu

Genel olarak jilet kullanımın ardından vücutta sivilce oluşumu olabilir. Bunun belli başlı nedenleri olmakla birlikte vücut bu alete tepki olarak bu oluşumu oluşturabilir.

JİLETTEN SOBRA SİVİLCE NASIL ÖNLENİR?

İlk olarak jilet yerine doğru bir traş makinesi edilmelidir. Jilet kullanmak yerine cilt ve sakal tipine uygun bir traş makinesinin seçilmesi ve doğru traş teknikleri öğrenilerek bu şekilde işlem yapılmalıdır. Doğru traş teknikleri seçildiğinde cilt üzerinde kıl dönmeleri ve jilet kesikleri ve jilet sonrası kızarıklıkların önlenmesine fayda sağlayacaktır. Bazı elektrikli traş makinelerinin üst kısmında makine çalıştırıldıktan sonra ısı yükselmesi başlamaktadır bu sebeple cilt üzerinde aşırı ısıdan dolayı tahriş söz konusu olacaktır. Seçilecek traş makinesi güvenilir bir markaya ait olmalı. Kılı düzgün bir şekilde alabilmeli ve ciltte neredeyse hiç tahriş, kızarıklık ve sivilce gibi oluşumlara yol açmamalıdır. Bazı traş makinelerinde traş sonrası tahrişi azalmak ya da rahatlatmak için soğutma teknolojisi geliştirilmiş ve bu traş makineleri cilt üzerinde sonradan soğutma etkisi yaparak oldukça verimli bir performans sağlamaktadır.

Jiletten sonra sivilce nasıl geçer sorunun cevabı için traştan önce, traş sırasında ve traştan sonra nelere dikkat edilmelidir, bunların bilinmesi gerekmektedir. Bu yüzden traştan önce cilt uygun hale getirilip hazırlanmalıdır. Bu sebeple traş öncesinde köpük ya da jel kullanmak cildi önemli ölçüde yumuşatacaktır ve bu şekilde jiletten sonra sivilce oluşumu, cilt üzerinde kızarıklık veya yanma hissi engellenmiş olacaktır. Ancak köpük kullanmadan kuru bir şekilde traş olunacak ise traş işlemine başlamadan önce yüz yıkamak tavsiye edilmemektedir. Çünkü traştan önce yüz yıkandığı zaman suyun etkisiyle sakallı cilt bölgesi hafif bir şişme eğilimi gösterecektir. Yıkandıktan sona jilet ile traş köpüğü olmadan traş olunduğunda kızarıklık ve sivilceye neden olabilmektedir. Traş mutlaka bu şekilde yapılması gerekiyor ise fazla bastırmadan nazik bir şekilde traş olunmalıdır. Jiletten sonra sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı fazla bastırarak ciltte tahrişe sebep olmamaktır.

Traş olunduktan sonra asla yapılmaması gereken şey, cildi kendi haline bırakmaktır. Traşın belki de en önemli aşaması traş sonrası kısmıdır. Traştan sonra birkaç kıl dönmesinin kaldığı düşünülüyor ise bir cımbız yardımı ile çekilip alınabilir fakat tamamen kökünden alınmamalıdır. Kökünden alındığı zaman kıl daha da derinden yeniden büyümeye başlayacağı için sivilce gibi görüntüler ortaya çıkacaktır. Bu yüzden jiletten sonra sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı için, traştan sonra soğuk su kullanarak gözeneklerin çabuk kapanması sağlanmalıdır. Sonrasında da soğuk bir havlu cilt üzerine kapatılıp cilt yanması hafifletilebilir. Bazı çeşme suları cildin PH’ına uygun olmadığı için ciltte bozukluklara sebep olabilmektedir. Cilt PH’ını uygun hale getirebilmek için de cilde uygun sprey tonikler kullanılmalı ve traş sonrası bakım kremleri ve losyonlarından vazgeçilmemelidir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR