Hangi Spor Hangi Sakatlığa Neden Olur?

Spor, yaşamımızın her alanında bizimle olmalıdır. Ancak sporu bilinçli ve uzmandan destek alarak yapmakta fayda var. Yaralanmaların ve sakatlanmaların sıkça görüldüğü spor dalları hangileridir? Hangi sporu yapan hangi sakatlığı yaşar? Sizler için derledik.

Hangi Spor Hangi Sakatlığa Neden Olur?

Spor yaralanmaları ortopedi başvurularının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Yaralanmaları yaşayan daha çok genç yaş hastalar gibi düşünülse de haftada 1 spor yapan orta yaş hastalar da oldukça sık spor sakatlanması yaşamaktadır.

 BİLİNÇSİZ SPOR SAKAT BIRAKIR     

Bilhassa iyi ısınmama, sporu uygun teknikle yapmama, yeterli antrenman yammaış olmak, eksik güvenlik önlemi ve ekipman spor yaralanmalarının en temel nedenleridir. Bir de yapılan spor dalına göre daha çok karşılaştığımız yaralanmalar vardır. Orta yaş ve ilerisinde, seyrek spor yapma alışkanlığı olanlarda tenis gibi patlayıcı güç gerektiren sporlarda aşil tendon yaralanmaları sıkça gözlemlenir. Futbolda bilhassa kasık ve baldır adele çekmeleri, çapraz bağ kopmaları karşımıza çıkarken, basketbolda ayak bileği burkulmaları ve el parmağının kapsül yırtıkları sıklıkla görülür. Yine tenis oynayanlarda dirsekte bağ zedelenmeleri gözlemlenir. Yüzücü ve vücut geliştirme ile uğraşan sporcularda ise omuz çevresi kas problemleri ve ani kas yırtıkları oluşabilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken husus, yapılan spor dalına göre önlem almak ve antrenman öncesi ve sonrası yeterli zamanda ısınma ve esneme egzersizlerini atlamamaktır. Yoksa sağlık ve keyif için yaptığımız spor bizie her an sakatlık yaşatabilir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 
 

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri